Acil cerrahi servislerindeki hasta ailelerinin ve hemşirelerin sorunları
  1. Tez No: 32983
  2. Yazar: FÜSUN KILIÇ (YURTSEVEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
66 ÖZET Bu araştırma acil cerrahi ünitelerinde hasta ailelerinin ve hemşi relerin işlevlerini yerine getirirken yaşadıkları sorunları ortaya çıkarmak, bu konuda yapılacak girişimlere rehber olmak amacıyla planlanmıştır. Sonuçların bir yandan hasta ailelerine daha etkin sağlık hizmeti sunulması nı ve diğer yandan da acil ünitelerde çalışan hemşirelere huzurlu ve doyum- lu bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlamada rehber olacağı düşünülmüş tür. Araştırma Î.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, t. Ü.İstanbul Tıp Fakül tesi, S.S.K. Istanbul ve Haseki Devlet Hastanelerinin acil cerrahi ünitele rinde çalışan 50 hemşire ve bu ünitelere hastalarını getiren 116 hasta aile si olmak üzere 166 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler hemşirelere özgü demografik özellikleri, uygulamaların da karşılaştıkları zorlukları ölçen bir anket ile hasta ailelerinin demogra fik özelliklerini ve acil ünitede yaşadıkları sorunları ölçen ikinci bir anket le toplanmıştır. Hasta ailelerinin anksiyetelerini ölçmek için C.D.Spielber- ger'in Durumluk Kaygı Envanteri kullanılmıştır.67 Veriler bilgisayarda değerlendirilmiş ve değerlendirmede; yüzde- leme ve Yates düzeltmeli s2 yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak; Acil cerrahi ünitelerinde çalışan hemşirelerin çeşitli sorunlarla karşılaştığı, hasta ailelerine yeterince zaman ayıramadık ları ve bu durumdan hasta ailelerinin olumsuz yönde etkilenip, çeşitli dav ranışsal reaksiyonlarda bulundukları, önemli derecede durumluk anksiyete yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY This study is planned to investigate the problems of nurses and patients' families in emergency surgery care units. We expect to be helpfull for futher investigations about this subject. The resouits could be used as a referance for determining and devoloping circumstances in emergency care units in order to restore and construct more effective and happy working conditions, better nursing activities for patients and their families. Study includes 50 nurses and 116 patient families from University of Istanbul Medical Faculty Hospital, Cerrahpaşa University Medical Faculty Hospital, Istanbul Social Security Hospital and Haseki Government Hospital emergency surgery units. We used two kind of questionnaire; The first one includes the working difficulties of nurses, in emergency care units, second one includes, the problems of patients' families in these units atfamosphere. Both questionnaire also includes questions about demographic datas of nurses and patients' families We used C.D.Spielberger's State Anxiety Scale to determine patients' family anxiety level. In conclusion, it was found that nurses in emergency units have great dificulties. Because they never have enough time for patients' families to cooperate with and satisify them, they show negative reactions and have a high degree of State A Scale Score.