Geriatrik kanser hastalarında ağrı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of correlation between pain and anxiety levels at patients with geriatric cancer
  1. Tez No: 329835
  2. Yazar: EZGİ MUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Geriatrik Kanser Hastalarında Ağrı ve Kaygı Düzeyleri Arasındaki İlişkinin BelirlenmesiBu çalışma, geriatrik kanser hastalarının ağrı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Çalışma kapsamına, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Dahiliye I Servisi, Ayaktan Kemoterapi Ünitesi ve Mersin Devlet Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi, Tıbbi Onkoloji Servisi ve Radyasyon Onkoloji Servislerinde yatan ve tedavi alan 65 yaş ve üzeri 106 hasta alınmıştır.Araştırmanın verileri, 65 yaş ve üzerindeki bireyleri tanıtıcı bilgileri içeren ?Kişisel Bilgi Formu?, hastaların ağrı özelliklerini belirlemek amacıyla ?McGill Ağrı Soru Formu? ve hastaların kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla ?Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri? kullanılarak toplanmıştır.Elde edilen veriler, SPSS 11.5 paket programında student t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Correlation Between Pain and Anxiety Levels at Patients With Geriatric Cancer.This study aims to determine correlation between pain and anxiety levels at patients with geriatric cancer in a descriptive way.The study is included by 106 hospital patients who are 65-years-old and over treated at Internal Medicine 1 of Mersin University Health Research and Training Center Outpatient Chemotherapy Unit, Mersin State Hospital Outpatient Chemotherapy Unit, Medical Oncology Service and Radiation Oncology Service.The study data is collected by ?Personal Information Form? which includes descriptive characteristics of 65-years-old and over individuals, ?McGill Pain Questionnaire Form? which includes pain features of patients and ?State and Trait Anxiety Inventory? which includes the anxiety levels of patients.The obtained data is evaluated with student t test, one way ANOVA test and Pearson corrrelation test at SPSS 11.5 package programme. Mean and standard deviation values are used as descriptive statistics.