Kronik obstrüktif akciğer hastalarında ağırlık derecesine göre 16-KDA clara hücre proteini (CC16) düzeyleri
16-KDA clara cell protein(CC16) levels in chronic obstructive pulmonary diseases depending on the severity
  1. Tez No: 329871
  2. Yazar: HASAN SÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİ MERAM ARBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalarında Ağırlık Derecesine Göre 16-KDA Clara Hücre Protein(CC16) Düzeyleri Giriş ve Amaç: Clara Hücre Proteini (CC16) solunumsal bronşiollerde yer alan siliasız Clara hücreleri ve büyük veya küçük havayollarındaki siliasız kolumnar epitel hücreleri tarafından salınan bir proteindir. CC16 proteini immün baskılayıcı özelliktedir ve oksidatif stres ile karsinogeneze karşı koruyucudur. Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları?nda (KOAH) ve sigara kullananlarda olasılıkla tüketime ve epitelyel hasara bağlı olarak akciğerlerdeki düzeyleri azalmış olarak bulunmuştur. Ancak KOAH olgularında CC16 serum düzeyleri ile ilgili çalışmalar farklı sonuçlar vermiştir. Araştırmamızın amacı KOAH hastalarımızda hastalığın ağırlık derecesi (solunum fonksiyon testleri ve arter kan gazı ölçümleri ile), mesleki ve çevresel karşılaşma öyküsü, sigara kullanımı ile serum CC16 düzeylerinin ilişkisini tartışmaktır. Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğinde takipli 83 KOAH hastasının demografik özellikleri, sigara öyküleri, solunum fonksiyon testleri ve serum CC-16 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 83 hastanın yaş ortalaması 64.5 ± 9.2 idi (min: 39- max: 87). Hasta grubunun çoğunluğu erkeklerden oluşmaktaydı. Meslek açısından sıralamada öncelikle işçi ve çiftçiler gelmekteydi. Hastalar büyük oranda ilçe ve köylerde yaşamaktaydı. Sıklıkla ilkokul mezunu idiler. Sıklıkla sigarayı bırakmışlardı. Olguların çoğunu orta ve ağır hastalar oluşturmaktaydı KOAH olgularının CC16 düzeyi hastalığın ağırlığı arttıkça yükselmekteydi. Ancak farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sigara kullananlarda CC16 düzeyleri daha yüksekti ancak gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kadın hastaların CC16 düzeyi (5.44 ± 1.07) erkek hastalardan daha yüksekti (5.13 ± 0.99) ancak farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.448). KOAH olgularının çoğu evde ısınma amacıyla kömür sobası kullanırken (%90.5), hayvan besleyenlerin oranı %56 idi. Evlerine yakın (1 km lik alanda) fabrika bulunduğunu bildirenlerin oranı %27.4 idi. iii KOAH olgularının yaşları ile CC16 düzeyleri arasında negatif bağıntı bulunmaktaydı (r=-0.427, p=0.005). Regresyon analizi ile yaş CC16 düzeyleri üstünde bağımsız olarak etkili bulundu (Beta=-0.429, t= -4.367, p=0.003). Sonuç: KOAH hastalarında serum CC-16 seviyelerinin hastalık ağırlığı artıkça yükseldiği bulundu. Ancak bu sonuçlar istatiksel olarak anlamlı değildi. Bu konuda yapılan çalışmalarda da çelişkili sonuçlar vardır. CC-16 proteininin klinik kullanımda yerini alması için KOAH ve CC-16 ilişkisini ortaya koyan daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
16-KDA Clara Cell Protein(CC16) Levels in Chronic Obstructive Pulmonary Diseases Depending on the Severity Introduction and Objective: Clara cell protein (CC16) is a protein that is secreted by non-ciliated Clara cells in respiratory bronchiole and non-ciliated columnar epithelial cells in large or small airways. CC16 protein is immunosuppresssive and protective against carcinogenesis with oxidative stress. Its? level is decreased in lungs in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients and cigarette smokers due to consumption and epithelial damage. But studies about serum levels of CC16 yielded different results in COPD patients. The aim of our study is to discuss relation between serum CC16 levels and severity of disease (with pulmonary function tests) in COPD patients , history of vocational and enviromental exposure, smoking. Method: Demographic characteristics, history of smoking, pulmonary function tests and serum CC-16 levels of 83 COPD patients in Düzce University Medical Faculty Pulmonary Medicine Clinic is evaluated . Findings: The mean age of 83 patients participating in the study was 64.5 ± 9.2 (min: 39- max: 87). The majority of patients were male. Workers and farmers were priority group in terms of profession at ranking High proportion of patients were living in county and villages. Generally they graduated from primary school and gived up smoking. Most of the cases consisted from intermediate and severe patients. CC16 level of COPD cases was increasing depending on the severity of disease. But the difference wasn?t statistically significant. CC16 levels in smokers were higher but the difference between groups wasn?t statistically significant. CC16 level of female patients (5.44 ± 1.07) was higher than that of male patients (5.13 ± 0.99) but the difference wasn?t statistically significant (p=0.448). The rate of animal feeding patients was %56 while most of COPD patients were using coal stove (%90.5). The rate of patients who reported factory close to home (1 km area), was %27.4. There v was a negative correlation between the ages and level of CC16 of COPD patients (r=-0.427, p=0.005). Age was obtained independently effective on CC16 levels by regression analysis. (Beta=-0.429, t= -4.367, p=0.003). Conclusion: Serum CC16 level was increasing depending on the severity of disease in COPD patients. But these results weren?t statistically significant. There are also conflicting results in studies that made in this issue. More researches must be done for the usage of CC-16 protein clinically.