Resveratrolün ratlarda asetik asit ile oluşturulmuş deneysel kolit üzerine olan etkileri
The effects of resveratrol in experi?mental coli?ti?s models in rats
- Tez No: 329887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülseratif kolit kronik, tekrarlayan inflamatuvar bir barsak hastalığıdır. Etyolojisi net olarak açıklanamasa da, genetik, çevresel ve immünolojik faktörler sorumlu tutulmuştur. Son zamanlarda ise ülseratif kolit modellerinde oksidatif stresin arttığı ve antioksidan aktivitenin azaldığı histopatoloji ile gösterilmiştir. Resveratrol, antioksidan ve antiinflamatuvar etkili bir maddedir. Bu çalışmada resveratrolün, ratlarda asetik asit ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde olası yararlı etkilerini araştırmak amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 37 adet erkek Wistar-Albino rat kullanılması planlandı. Ratlar, 24 saat aç bırakıldıktan sonra I. grup (kontrol grubu) ratlara çalışma boyunca (4 gün) intraperitoneal 1 ml saline uygulandı. II. grup (kolit grubu) ratlara 2 ml %4?lük asetik asit intrarektal verilip kolit oluşumu tetiklendi. III. grup (kolit + intragastrik resveratrol grubu) ratlara kateterizasyonla 2 ml %4?lük asetik asit intrarektal verilip kolit oluşumu tetiklendi. Kolit tetiklenmeden 1 saat önce ve 3 gün boyunca günde bir kez 30 mg/kg intragastrik resveratrol verildi. IV. grup (kolit + intraperitoneal resveratrol grubu) ratlara kateterizasyonla 2ml %4?lük asetik asit intrarektal verilip kolit oluşumu tetiklendi. Kolit tetiklenmeden 1 saat önce ve 3 gün boyunca günde bir kez 30 mg/kg intraperitoneal resveratrol verildi. Bulgular: Çalışmamızda intraperitoneal resveratrol tedavisi ile makroskopik ve istatistiksel anlamlı olarak mikroskopik iyileşme saptandı. Asetik asit ile oluşturulan kolit modelinde total oxidan statusta, IL-1, IL-6 ve TNF-alfa düzeylerinde artış saptandı. Bununla birlikte total antioksidan kapasitede ve total tiol düzeylerinde azalma saptandı. Hem oral hem de intraperitoneal resveratrol grubunda total oxidant statusta, IL-1, IL-6 ve TNF-alfa düzeylerinde azalma; total antioxidant status ve total tiol düzeylerinde artış saptandı. Sonuçlar: Bu çalışmada, resveratrolün ratlarda oluşturulan deneysel kolit modeli üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Resveratrol?ün ülseratif kolitte destek tedavisi olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is an chronic and recurrent inflammatory bowel disease. While the exact cause remains unknown, possible etiological factors, including genetic, immunologic and enviromental, have been implicated. Recently in histopatological specimen of experimental colit models, oxidative stres increased and antioxidant status decreased. This clinical finding includes oxidative stres and antioxidant activity responsible aetiopatogenesis of ulcerative colitis. The aim of present study was to evaluate possible protective effects of resveratrol against acetic acid-induced colitis in a rat model. Materilas and Methods: In this study 37 male rats weighing 220-250g were used. Folowing a 24 hour fast first group (control group) received intraperitoneal saline during 3 days. Second group (colitis) received rectal acetic acid. Third group (colitis and intragastric resveratrol) received rectal acetic acid after one hour intragastric 30mg/kg resveratrol and they recieved 30mg/kg/day during 3 days. Fourth group (colitis and intraperitoneal resveratrol) received rectal acetic acid after one hour intraperitonel 30 mg/kg resverastrol and they received 30 mg/kg/day during 3 days. Results: In this study, microscopic and macroscopic evaluation revealed that damage scores were lowest in intraperitoneal treatment group. İn colitis group TOS, IL-1, IL-6, TNF alpha levels increased; TAC and total thiol levels decreased. İn treatment groups TOS, IL-1, IL-6, TNF alpha decreased; TAC and total thiol levels increased. Conclusion: The result of this study suggest that resveratrol treatment modalities have beneficial effect in colitis. Resveratrol may be used as supportive care in ulcerative colitis.