Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin resmi tören ve kutlamalarda karşılaştıkları problemler ve beklentilerinin incelenmesi (Afyonkarahisar ili örneği)
Physical education and sports, and the expectations of teachers, examination of the problems faced by the official ceremony and celebrations (Example of province, Afyonkarahisar)
- Tez No: 329888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin resmi tören ve kutlamaların hazırlık aşamasında, tören sırasında ve kutlama programı sonrasında karşılaştıkları problemleri tespit ederek, beklentilerini belirlemektir.Araştırmanın evrenini, 2011 ? 2012 eğitim ? öğretim yılında Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı merkez ve ilçelerin ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 187 beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, ulaşılabilen 172 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin %75,6?sı erkek (n:130), %24,4?ü kadındır (n:42). İlköğretimde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin oranı %61,6 iken (n:106), liselerde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin oranı %38,4?tür (n:66). Araştırmaya katılanların %52,9?u merkezde görev yaparken (n:91), %47,1?i (n:81) ilçelerde görev yapmaktadır.Araştırmaya katılanlara 20 problem ve 20 beklenti cümlesinden oluşan anket form uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elementary and high school PEST(Physical Education and Sport Teachers), during the preparations for Eid stated that school administrations should provide the necessary support and ease. Primary PEST's, administrators, expectations for the necessary support of vision is 100%.