Parasetamol ile indüklenmiş hepatotoksisiteye karşı resveratrol ve avokado yağının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of resvetratrol and avocado oil against paracetamol induced liver damage
- Tez No: 663572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Asetaminofen ve N-asetil P-aminofenol (APAP) olarak da bilinen parasetamol aynı zamanda Para-aminofenol türevidir. Klinikte yaygın olarak analjezik ve antipiretik amaçlı kullanılan ajanlardan bir tanesidir. Önerilen terapotik dozlarda parasetamol alımı genellikle iyi tolere edilirken aşırı dozda alınması toksisiteye neden olmaktadır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada Resveratrol ve Avokado Yağı'nın Parasetamol ile indüklenmiş ratlarda oluşan karaciğer hasarına yönelik koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda ağırlıkları 400 ile 550 gram arasında değişen Wistar Albino cinsi toplam 30 adet erkek sıçan kullanılarak 5 ayrı grup (1. Grup; Kontrol, 2. Grup; Parasetamol, 3. Grup; Parasetamol + Resveratrol (RES), 4. Grup; Parasetamol + Avokado Yağı (AVO), 5. Grup; Parasetamol + Resveratrol + Avokado Yağı) oluşturuldu. Parasetamol 600 mg/kg dozunda 4. gün tek doz intraperitonel injeksiyon ile uygulandı. Resveratrol 10 mg/kg ve Avodako yağı 200 mg/kg dozunda oral gavaj ile 5 gün süreyle sıçanlara uygulandı. Parasetamol uygulamasını takiben 24. saatte hayvanlar sakrifiye edildi. Çalışmamızda alınan karaciğer doku örnekleri homojenize edilerek, TAS ve TOS aktiviteleri spektrofotometrik olarak tayin edildi. Deney sonunda sıçanların Karaciğer dokularında hematoksilen-eozin (H-E) boyaması yapılarak ışık mikroskobunda karaciğer hasarı değerlendirildi. Ayrıca, Comet Assay yöntemi ile de kanda DNA hasarının değerlendirilmesi yapıldı. Sonuçlar, parasetamol grubunda TOS düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığını gösterdi. Parasetamol grubu ile RES, AVO ve RES + AVO grupları karşılaştırıldığında TOS düzeyinin anlamlı olarak düştüğü görüldü. Ayrıca, RES ve RES + AVO gruplarında TAS düzeylerinin parasetamol grubuna göre anlamlı olarak arttığı bulundu. Parasetamol grubunda histopatolojik incelemede nekrotik alanların varlığı belirlendi. RES ve RES + AVO ile ön uygulamanın oksidatif stres parametrelerini, DNA hasarını ve parasetamolün neden olduğu nekrozu tersine çevirdiği belirlendi. Bu çalışma ile, resveratrol ve avokado yağının birlikte kullanımının, antioksidan özelliklerinden dolayı parasetamole bağlı hepatotoksisiteye karşı koruyucu etkiler sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol, also known as Acetaminophen and N-acetyl P-aminophenol (APAP), is also a derivative of Para-aminophenol. It is one of the agents commonly used in the clinic for analgesic and antipyretic purposes. Paracetamol intake at recommended therapeutic doses is generally well tolerated, while overdose causes toxicity. In this study, we aimed to investigate the protective effects of Resveratrol and Avocado Oil on liver damage induced by Paracetamol in rats. In our study, 5 groups (1. Group; Control, 2. Group; Paracetamol, 3. Group; Paracetamol + Resveratrol (RES), 4. Group; Paracetamol + Avocado Oil (AVO), 5th Group; Paracetamol + Resveratrol + Avocado Oil) was formed. Paracetamol was administered with a single dose of intraperitoneal injection at a dose of 600 mg / kg on the 4th day. Resveratrol 10 mg / kg and Avodako oil 200 mg / kg were administered to rats by oral gavage for 5 days. Animals were sacrificed at 24th hour following paracetamol administration. The liver tissue samples taken in our study were homogenized and TAS and TOS activities were determined spectrophotometrically. At the end of the experiment, liver damage was evaluated under light microscope by performing hematoxylin-eosin (H-E) staining on liver tissues of rats. In addition, the evaluation of DNA damage in blood was performed using the Comet Assay method. The results showed that TOS levels increased significantly in the paracetamol group compared to the control group. When the paracetamol group and RES, AVO and RES + AVO groups were compared, it was seen that the TOS level was significantly decreased. In addition, it was found that TAS levels in RES and RES + AVO groups increased significantly compared to the paracetamol group. The presence of necrotic areas was detected in the histopathological examination in the paracetamol group. It was determined that pre-treatment with RES and RES + AVO reversed oxidative stress parameters, DNA damage and necrosis caused by paracetamol. In this study, it has been shown that the combined use of resveratrol and avocado oil can provide protective effects against paracetamol-induced hepatotoxicity due to its antioxidant properties.