Koç spermasına katılan bazı antioksidanların dondurma ve çözdürme sonrası spermatolojik parametreler, oksidatif stres ve DNA hasarı üzerine etkileri
The effects of some antioxidant additives on spermatological parameters, oxidative stress and DNA damage after frozen-thawed process in ram semen
- Tez No: 329889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, dondurma çözdürme sonrası spermaya katılan antioksidanların spermatolojik, CASA, oksidatif stres parametreleri ve DNA hasarları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Afyonkarahisar koşullarında yetiştirilen 2-3 yaşlı Pırlak ırkına ait toplam 10 koçtan alınan spermalar birleştirilip 5 eşit hacme bölünerek kontrol başta olmak üzere taurin, trehaloz, trolox ve lipoik asit içeren Tris bazlı sulandırıcılar ile sulandırıldı. Sulandırılan örnekler 0,25 ml?lik payetlerde 50C?de 3 saat ekilibrasyona tabi tutulduktan sonra sıvı azot buharında dondurularak sıvı azot içerisinde (-196 0C) saklandı. Çözdürülen spermalarda subjektif motilite (% 54.6 ± 2.25) ve CASA motilitesi (% 24.2±1.84), VAP (98.2 ± 2.20 µm/s) ve VSL (80.1 ± 1.88 µm/s)açısından taurin grubunda en yüksek değerler tespit edildi. Anormal spermatozoon baş, orta kısım ve akrozom oranı açısından kontrol grubuna göre (% 1.2 ± 0.21, % 1.2 ± 0.21 ve % 13.3 ± 0.70) taurin (% 0.8 ± 0.15, % 0.2 ± 0.08 ve % 10.7 ± 0.51), trehaloz (% 0.5 ± 0.07, % 0.1 ± 0.04 ve % 5.2 ± 0.26), lipoik asit (% 1.0 ± 0.12, % 0.2 ± 0.07 ve % 7.1 ± 0.41) ve trolox (% 0.4 ± 0.08, % 0.1 ± 0.04 ve % 3.6 ± 0.21)gruplarında en düşük değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of the addition of antioxidants on the post thawed sperm, CASA, oxidative stress parameters and the DNA damage. Semen were collected from 2-3 years of age ten Pirlak rams under Afyonkarahisar conditions and these semen were divided in the five equal aliquots and diluted with the tris base extender containing with taurine, trehalose, trolox, lipoic acid and no antioxidant (control). Diluted samples were submitted to three hour equilibration at 5 oC and frozen 0,25 ml French straws in liquid nitrogen vapour and storage in liquid nitrogen (-196 oC). In thawed semen according to subjective motility (54.6 ± 2.25 %) and CASA motility (24.2±1.84 %), VAP (98.2 ± 2.20 µm/s) and VSL (80.1 ± 1.88 µm/s) taurine group indicated the highest value. Abnormal spermatozoon, head, middle piece and acrosome rate comparing with control group (1.2 ± 0.2 % 1, 1.2 ± 0.21 % and 13.3 ± 0.70 %) taurine (0.8 ± 0.15 %, 0.2 ± 0.08 % and 10.7 ± 0.51 %), trehalose (0.5 ± 0.07 %, 0.1 ± 0.04 % and 5.2 ± 0.26 %), lipoic acid (1.0 ± 0.12 %, 0.2 ± 0.07 % and7.1 ± 0.41 %) and trolox (0.4 ± 0.08 %, 0.1 ± 0.04 % and 3.6 ± 0.21 %) in these groups the lowest value were found.