Afyonkarahisar ve Burdur illerinde kesilen sığırlarda cysticercus bovis ve halk sağlığı yönünden önemi
Cysticercus bovis in slaughtered cattle in Afyonkarahisar and Burdur provinces and its importance from the point of public health
  1. Tez No: 329892
  2. Yazar: FATMA SELCAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE SEVİMLİ, DOÇ. DR. ÖZLEM MİMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Türkiye?nin batısında yer alan iki ilde (Afyonkarahisar ve Burdur) Ekim 2009-Ekim 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma süresince, toplam 1684 baş sığır C.bovis, 7644 kişinin dışkı örneği taeniosis yönünden muayene edilmiştir. Postmortem muayenesi yapılan sığırların %0.24?ünde dejenere olmuş C. bovis tespit edilmiştir. Enfeksiyon, Afyonkarahisar?da %0.46, Burdur?da %0.09 oranında rastlanılmış, iki yaşından küçük sığırların %0.13?ü, iki yaşından büyüklerin ise %1.29?u enfekte bulunmuştur. Erkek sığırlarda enfeksiyon gözlenmemiş olup, dişi sığırların ise %1.75?inin sadece kalbinde rastlanılmıştır. İnsan dışkı örneklerinde Taenia sp. yumurtası %0.1?inde gözlenmiş, enfeksiyon oranı Afyonkarahisar?da %0.1, Burdur?da %0.09 oranında belirlenmiştir. Enfekte kişiler 20-59 yaş aralığında olup, erkeklerin %0.06?sı, kadınların ise %0.15?inde enfeksiyon gözlenmiştir. Ayrıca enfeksiyona, sığır yetiştiricisi olan kişilerin %0.21?inde, sığır yetiştiricisi olmayan kişilerin ise %0.08?inde rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in two provinces (Afyonkarahisar and Burdur) in the western part of Turkey between October 2009 and October 2011. In study period, a total of 1684 head cattle and 7644 human stool samples were examined for C. bovis and taeniosis, respectively. The degenerated C. bovis was determined in 0.24%of cattle by postmortem examination. The occurrence of infection in Afyonkarahisar and Burdur was 0.46% and 0.09%, respectively. The infection rate was determined as 0.13% under two years old and as 1.29% above two years old cattle. While the infection was not observed in male cattle, it was determined as 1.75% only in the heart of female cattle. Taenia sp. eggs were shown in 0.1% of the human stool samples. The infection rate was detected as 0.1% and 0.09% in Afyonkarahisar and Burdur, respectively. Infected humans were between 20 and 59 years old. Infection was observed in 0.06% of male and in 0.15% of female. Also, while infection appeared in 0.21% of stockbreeder, it was only found in 0.08% of not one.