Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapinin aksiller lenf nodu sayısı ve pozitifliğine etkisi
The effect of neoadjuvant chemotherapy on the positivity and number aksillary lymph node in breast cancer
  1. Tez No: 329900
  2. Yazar: MİKAİL UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Güvenilir bir aksiller evreleme yapabilmek için yüksek seviyede kesinlik gerekmektedir. Geleneksel olarak doğru bir aksiller evreleme için en az 10 lenf nodu çıkarılması önerilir. Bu çalışmanın amacı, meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi alıp sonrasında opere edilen ve kemoterapi almadan opere edilen hastalar arasında aksiller diseksiyonla çıkarılan lenf nodu sayılarını karşılaştırmak ve lenf nodu pozitifliğine etki eden faktörleri araştırmaktır. METOD: 01.01.2006-31.10.2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği?nde lokal ileri meme kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoterapi alıp sonrasında opere edilen 49 hasta ile kemoterapi almadan primer cerrahi yapılan 144 hasta çalışmaya alındı. Aksiller diseksiyonla çıkarılan toplam lenf nodu sayısı, pozitif lenf nodu sayısı ve
Özet (Çeviri)
AIM: A high level of accuracy is required to make a reliable axillary staging. It is recomended to take out at least 10 lymph nodes for a traditionally accurate axillary staging. The aim of this study is to compare the numbers of lymph nodes taken out by dissection between the patients with breast cancer operated on after having neoadjuvant chemotherapy treatment and the ones operated on without having chemoteraphy, and to investigate the factors affecting the lypmh node positivity. METHOD: 49 patients operated due to advanced breast cancer after neoadjuvant chemotherapy and 144 patients with the similar stage of the cancer having primary surgical treatment without chemotherapy at the general surgery clinic of Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty between the dates 01.01.2006 and 31.10.2012 are included in the study. The total number of lymph nodes taken out by axillary dissection is categorized as the number of positive lymph nodes and the number of