Üçüncü basamak meme cerrahi merkezinde neoadjuvan tedavi öncesi aksilla lenf nodu pozitif hastalarda marker yerleştirilmesi ve cerrahi sonuçlar
Placement of markers and surgical outcomes in node-positive breast cancer patients prior to neoadjuvant therapy in a tertiary breast surgery center
- Tez No: 957870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖMER YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanserinde aksiller lenf nodu tututlumu, hastalığın evrelemesi ve tedavi planlamasında kritik bir rol oynamaktadır. Neoadjuvan kemoterapi (NAKT) sonrası aksiler yanıtın değerlendirilmesinde doğru cerrahi stratejiyi belirlemek, gereksiz lenf nodu diseksiyonlarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, biyopsi ile metastatik olduğu doğrulanan lenf noduna marker (klips) yerleştirilmesi ve bu nodun cerrahi olarak çıkarılması, son yıllarda aksiller evreleme doğruluğunu artırmak adına kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada NAKT öncesi aksiller lenf nodu pozitif olan hastalarda marker yerleştirilmiş lenf nodunun çıkarılmasının cerrahi ve onkolojik sonuçlara etkisini değerlendirmesi amaçlanmıştır. Materyal- Metod: Bu çalışmada Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 2019-2024 tarihleri arasında NAKT sonrası cerrahiye alınan 192 hastanın verileri kullanılarak retrospektif olarak değerlendirilerek analiz edildi. Hastalar marker yerleştirilen ve yerleştirilmeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grupta, uygulanan cerrahi prosedür (SLNB veya ALND), çıkarılan lenf nodu sayısı, patolojik yanıt durumu ve cerrahiye bağlı komplikasyonlar analiz edildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statisticsfor Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2024 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction:Axillary lymph node involvement plays a critical role in staging and treatment planning in breast cancer. Determining the appropriate surgical strategy for evaluating axillary response after neoadjuvant chemotherapy (NACT) is of great importance in order to avoid unnecessary lymph node dissections. In this context, placing a marker (clip) in the lymph node confirmed to be metastatic by biopsy and surgically excising that node has recently been adopted to improve the accuracy of axillary staging. This study aimed to evaluate the impact of excising the marker-localized lymph node on surgical and oncological outcomes in patients with axillary lymph node positivity prior to NACT. Materials and Methods:This retrospective study analyzed data from 192 patients who underwent surgery after NACT at Ankara Bilkent City Hospital between 2019 and 2024. Patients were divided into two groups based on whether a marker had been placed. In both groups, surgical procedures (SLNB or ALND), the number of lymph nodes removed, pathological response, and surgery-related complications were analyzed. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS Excel 2024. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results:Among the total of 192 patients, 124 had a marker placed. In the marker group, sensitivity (33.68%) and negative predictive value (14.68%) were found to be higher based on the postoperative pathology results of those who underwent SLNB. Although the difference in positive predictive value was not statistically significant, specificity was higher (58.33%) in the non-marker group. No significant difference was observed between the SLNB and ALND groups in terms of reoperation rates or complications such as lymphedema. A notable finding of this study was that factors affecting the need for ALND were N2 disease and older age. This indicates that the decision to omit ALND in patients with a high nodal burden (N2+) (p=0.011) or of advanced age (p=0.016) should be made with caution. Conclusion:This study demonstrates that excision of the marker-localized lymph node after NACT enhances the accuracy of axillary staging and improves the reliability of SLNB. Marker placement may help eliminate the need for axillary dissection in certain patients, thereby offering a less invasive and more comfortable treatment process. However, the standardization of this method and validation of its long-term outcomes with larger cohorts are required.