Boyun bölgesine uygulanan ultrason tedavisinin nabız dalga hızı üzerine etkisi
The effect of therapeutic ultrasound in neck region on pulse wave velocity
- Tez No: 329902
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT NACİTARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, boyun bölgesi üzerine uygulanan ultrason(US) tedavisinin nabız dalga hızı(NDH) üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi yöntemi ile terapötik US'nin otonom sinir sistemi fonksiyonları üzerine etki edip etmediğini saptamaktır.Yaş ortalamaları 25.13±2.92 yıl olan 15 erkek ve 15 kadın olmak üzere toplam 30 sağlıklı olgu çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan olgulara boyun bölgesine terapötik US uygulaması öncesi, hemen sonrası ve 5 dk sonrası (tekrarlı ölçümler) olmak üzere RR intervali, nabız, YZ(yükselme zamanı), NGZ(nabız geçiş zamanı) ve NDH (nabız dalga hızı) ölçümü yapıldı.US uygulaması öncesi, sonrası ve 5dk sonrası ölçülen RR intervali, nabız, NGZ , YZ ve NDH parametreleri bakımından erkek ve kadın olgular arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). RR intervali, nabız, YZ, NGZ ve NDH değişimi ile cinsiyet arasında bir interaksiyon saptanmadı. US uygulamasına bağlı üç RR intervali ölçümü arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). US uygulamasına bağlı üç nabız ölçümü arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effect of therapeutic ultrasound (US), in neck region, on autonomic nerveous system by using pulse wave velocity (PWV) method.This study included a total number of 30 (15 male, 15 female) healthy participants (25.13±2.92 years). Therapeutic US applied on neck region of all participants. From all participants measurement of RR interval, heart rate, crest time (CT), pulse transit time (PTT) and PWV was calculated before, immediately after and 5 minutes after (repeated measurements) therapeutic US application.There was no significant difference in RR interval, heart rate, CT, PTT and PWV between male and female participants on repeated measurements (p>0.05). There was no interaction between gender and parameters that included RR interval, heart rate, CT, PTT and PWV changes. There was no significant difference in three repeated measurements of RR interval depended on US application (p>0.05). There was no significant difference in three repeated measurement of heart rate depended on US application (p>0.05).