Kliniğimize kronik öksürükle başvuran hastalarda bronş hiperreaktivitesinin metakolin bronş provakasyon testi ile saptanması
Determination of bronchial hyperreactivity with methacholine provocation test in patients with chronic cough
  1. Tez No: 329906
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kronik öksürük, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuru nedenleri arasında sık karşılan bir semptomdur. Kronik öksürüğe akciğer problemleri yol açabildiği gibi, bazı akciğer dışı durumlar da öksürük oluşumuna neden olabilir. Dünyada yapılan çalışmalarda kronik öksürüğe neden olan hastalıklar arasında en sık postnazal akıntı sendromu, astımve gastroözofagealreflü yer almaktadır.Yapılan tanısal testler sonucunda tanıya ulaşılamayan olgularla da karşılaşılmaktadır. Çalışmamızın amacı, üçüncü basamak bir merkez olan üniversite hastanemize kronik öksürük şikayeti ile başvurup, tanısal işlemler sonucu nedeni tam olarak saptanamayan olgularda metakolinle bronş provokasyon testi (BPT) yaparak bronş hiperreaktivitesi ve öksürükle seyreden astımı saptamaktır. Eylül 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında kronik öksürük nedeni ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların detaylı hikayeleri alınıp, fizik muayeneleri yapıldıktan sonra tümüne akciğer grafisi, sinüs grafisi (water?sgrafi) çekildi. Tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, spirometrik inceleme yapıldı. Sonraki aşamalarda klinik olarak gerekli görülen hastalara ileri tetkikler (bilgisayarlı toraks tomografisi, gastroskopi, gastroözofagialreflü sintigrafisi) istendi. Yapılan tetkikler sonucu öksürüğe neden olan etken saptanamayan hastalara bronş provokasyon testi uygulanarak bu seçilmiş hasta grubu çalışmaya dahil edildi. Kronik öksürük semptomu nedeni ile tetkik edilip öksürük nedeni saptanamayan toplam 40 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 10?u (%25) erkek, 30?u (%75) kadın idi. Hastaların 30?unda (%75) bronş provokasyon testi negatif (PD20 >16 mg/ml), 10 hastada bronş provokasyon testi pozitif olarak saptandı. Bronş provokasyon testi negatif olan hastaların 4?ünde (%13,3) çevresel maruziyet, 8?inde (%26,6) postenfektif öksürük, 5?inde (%16,6) rinit, öksürük nedeni olarak saptandı. Bronş provokasyon testi negatif olan 13 hastada (% 43,3) ise öksürük nedeni saptanamadı. Sonuç olarak çalışmamızda kronik öksürük etyolojisi saptanamayan seçilmiş bir hasta grubu çalışmaya alındığı için diğer çalışmalardan farklıdır. Yapılan diğer çalışmalarda kronik öksürüğün sık nedenleri ekarte edilmeden bronş provokasyon testleri uygulanarak araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda ise diğer tanısal testleri normal olan ve tanı koyulamamış bir hasta grubuna bronş provokasyon testi yapılarak bu grupta bronş hiperreaktivitesi ve öksürükle seyreden astımsaptanmaya çalışıldı. Yaptığımız çalışmayla nedeni saptanamayan kronik öksürük şikayetiolan hastaların %25?ine BPT ile bronş hiperreaktivitesi ve öksürükle seyreden astım tanısı konulabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Cough is the most common presenting syptom in chest disease clinic. The common cause of chronic cough are post nasal drip (PND), cough variant asthma and gastroosephageal reflux disease (GOR). It may be usually difficult to reach a definite diagnosis despite advanced diagnostic eveluations. As our clinicis a tertiary center, undiagnosed chronic cough cases usually referred to our clinic. The aim of this study is to describe our experience with bronchprovocation test using methacholine in the investigation of patients with undiagnosed chronic cough. We eveluated chronic cough patients presented the Ondokuz Mayıs Universty Chest Disease Department between September 2011 and December 2012 prospectively. The spirometry, chest and sinüs x-ray test, complete blood count, liver and renal function tests, erytrocite sedimentation rate were measured. Detailed medical and smoking history were taken and physical examination completed. Patients underwent further eveluation(computed chest tomography,gastroscopy, GOR schintigraphy, echocardiography?) if the cause of chronic cough is not detected. After this detailed investigation selected patients are included to the study. Therefore only 40 patients were the study population. Fortypatients;whichwerepresentedwithchroniccoughcertaindiagnosisdespiteroutineinvestigation, were included to the study. Ten of patients were (25 %) male and 30 of them (75 %) were women. Ten of bronchial provocation tests (BPT) were resulted as positive (%25 )and 30 of them resulted as negative (% 75). Environmental exposure in 4 (%13.3) patients, postinfectious cough in 8 (%26.6) and rhinitis in 5 (%16,6) patients were detected as a cause of chronic cough, in test negative group. Thirteen patients with negative bronchial provocation test had no specific diagnosis about chronic cough. As a result; our study is different from others, with a specific group that couldn?t have any diagnosis. Other studies have done bronchial provocation tests without excluding the common causes of chronic cough. In our study, bronchial provocation tests were performed in a group, that had no diagnosis with other diagnostic tests, in order to determine bronchial hyperreactivity and cough variant asthma. We showed that bronchial hyperreactivity and cough variant asthma can be diagnosed with BPT in %25 of undiagnosed chronic cough cases.