Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı kliniklerinde ocak 2019- ocak 2020 tarihleri arasında pnömoni tanısı ve komplikasyonları ile takip ve tedavi edilen hastaların irdelenmesi
Investigation of patients followed and treated by pneumonia diagnosis and complications between january 2019 - january 2020 in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Child Health and Diseases Department clinics
- Tez No: 637552
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MELTEM ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne, Ocak 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran ve toplum kökenli pnömoni olarak tanımlanan ve yatarak tedavi alan hastaların başvuru yaşı, hastalığı geçirdiği ay, başvuru şikayeti, allerji durumu, sigara teması, hastanede kalış süresi, verilen antimikrobik tedavi, inhaler tedavi, oksijen ihtiyacı, solunum desteği ihtiyacı, malnütrisyon durumu, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları, izole edilen etkenlerin belirlenmesi, komplikasyon gelişimini belirlemektir. YÖNTEM: Biz çalışmamızda kliniğimize Ocak 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş altında kronik hastalığı olmayan 177 hastayı bir yıl boyunca takibe aldık. Hastanede yatarken, taburcu olduktan sonra ve kontrol muayenelerinde hastalar gözlenmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda TKP'li hastalarda cinsiyet farkı gözlenmedi, erkek/kız oranı 1,26 bulundu. Tanı yaş ortalaması 27,84 ay olarak bulundu. Hastaların %42,9'u 0- 6 aylıktır. Başvuruların en çok olduğu ay Şubat ayıdır. Hastalarımızın başvuru şikayetleri çoğunlukla öksürük, ateş ve balgamdır. Hastaların %9,6'sının başvuru anında ateşi 38°C ve üzerindeydi. Oksijen saturasyonu %92'nin altında olan hastaların oranı %55,4'tür. %14,7 hastanın taşikardisi vardı. %34,5 hasta takipneikti. Hastaların %4,5'inde allerji öyküsü ; %35'inde sigara teması öyküsü vardır. Alerji öyküsü veya sigara teması durumu hastanın tedavi süresini, tedavinin içeriğini değiştirmemiştir. Hastanede yatış süresi ortalama 6,10 gündür. En uzun hastane yatışına neden olan viral etken metapnömovirüstür. En sık saptanan virüs RSV'dir. Ortalama antibiyotik alma süresi 6,52 gündür. En sık SAM verilmiştir. Hastaların %83,1'i inhaler tedavi aldı. Salbutamol en sık tercih edilen inhaler ajandır. Yaş arttıkça oksijen ihtiyacının azaldığı tespit edildi. Oksijen ihtiyacı fazla olan hastaların daha uzun süre hastanede yattığı tespit edildi. Hastalarımızın %16,9'unun solunum desteği ihtiyacı mevcuttur. %4,5'inde atelektazi; %2,8'inde plevral efüzyon tespit edildi. Plevral efüzyonu olan hastaların CRP düzeyi yüksektir. Hastaların PAAG'sinde en sık lober infiltrasyon tespit edilmiştir. %5,6'sına toraks USG çekildi, plevral efüzyon oranı %40'tır. %10,7'sine torak BT çekildi. %57,9 hastada konsolidasyon gözlendi. SONUÇ: Toplum kökenli pnömoni çocukluk çağında mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerinden biridir. Sekelsiz tedavi uygun antimikrobiyal tedavi ve destek tedavileri ile mümkündür. Komplikasyon gelişimine karşı uyanık olunmalıdır. Tekrarlayan pnömoni geçiren hastalarda altta yatan kronik bir hastalık olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to ensure that patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases between January 2019 and January 2020, and who were identified as community-acquired pneumonia and received inpatient treatment; age of application, month of illness, application complaint, allergy status, cigarette contact, length of hospital stay, antimicrobial therapy given, inhaler therapy, oxygen demand, need for respiratory support, malnutrition status, physical examination findings, laboratory findings, determination of isolated factors, determine the development of complications. METHODS: In our study, we followed 177 patients who were admitted to our clinic between January 2019 and January 2020 and who did not have chronic disease under the age of 18. Patients were observed during hospitalization, after discharge, and during in control examinations. RESULTS: In our study, no gender difference was observed in patients with CAP. The boys and girls ratio was 1.26. The average age of diagnosis was found to be 27.84 months. 42.9% of the patients are 0-6 months old. February is the month with the highest number of applications. The complaints of our patients are mostly cough, fever and sputum. At the time of admission, 9.6% of the patients had a fever of 38 ° C and above. The proportion of patients with oxygen saturation below 92% was 55.4%. 14.7% of the patients had tachycardia. 34.5% of the patients were tachypneic. There was a history of allergy in 4.5% of the patients; 35% of them have a history of cigarette contact. Allergy history or cigarette contact status did not change the duration of the treatment and the content of the treatment. Average hospital stay is 6.10 days. The viral agent causing the longest hospitalization is metapneumovirus. The most common virus is RSV. The average duration of taking antibiotics is 6.52 days. SAM is given most frequently. 83.1% of patients received inhaler treatment. Salbutamol is the most preferred inhaler agent. It was determined that the need for oxygen decreases with increasing age. It was found that the patients who needed more oxygen stayed in the hospital longer. 16.9% of our patients need respiratory support. Atelectasis was detected in 4.5% and pleural effusion was detected in 2.8%. Patients with pleural effusion have a high CRP level. Lobar infiltration was found most frequently in patients' PAAG. 5.6% of the patients had thoracic USG scan. Pleural effusion rate is 40%. 10.7% of the patients had Thoracic CT scan. Consolidation was observed in 57.9% of the patients. CONCLUSION: Community-acquired pneumonia is one of the important causes of mortality and morbidity in childhood. Sequela free treatment is possible with appropriate antimicrobial therapy and supportive treatments. Be alert to the development of complications. It should be remembered that patients undergoing recurrent pneumonia might have an underlying chronic disease.