Orta karadeniz bölgesindeki güncel iyot durumunun geçici konjenital hipotiroidi sıklığı üzerinden değerlendirilmesi
Assessment of the current iodine status via determination of the frequency of transient congenital hypothyroidism in the central black sea region of Turkey
  1. Tez No: 329908
  2. Yazar: GÜLSÜM FİGEN IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Geçici konjenital hipotiroidi ve hipertirotropinemi iyot eksikliği olan bölgelerde yüksek oranda görülmektedir. Türkiye'de, özellikle kentsel alanlarda, okul çağı çocuklarındaki yeterli idrar iyot atılımı temelinde iyot eksikliğinin elimine edildiği düşünülmektedir.Amaç: Konjenital hipotiroidizm grubunda geçici ve kalıcı tiroit bozuklukları olan çocukların oranlarını belirleyerek Orta Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan insanların güncel iyot durumunu değerlendirmektir.Yöntem: Ocak 2003 ve Aralık 2012 tarihleri arasında konjenital hipotiroidi (KH) tanısı alan hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Orta Karadeniz Bölgesi'nde doğan ve bu bölgeden başvuran, postnatal ilk üç ayda konjenital hipotiroidi tanısı alan ve düzenli kontrollere gelen hastalar çalışmaya alındı. Tıbbi kayıtları yetersiz olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar tiroit fonksiyon testlerine göre aşikar (TSH > 9 mIU/L, ST4 < 0.9 ng/dl) veya subklinik KH (TSH > 9 mIU/L, ST4 ? 0.9 ng/dl) olarak sınıflandırıldı (178). L-tiroksin tedavisi hastaların çoğunda ST4 ve TSH düzeylerine göre başlandı (ST4 < 0.6 ng/dl ve/veya TSH>25 mIU/L). İzlem sırasında KH, kalıcı, geçici ve belirsiz olarak gruplandırıldı. Görüntülemede tiroit bezinin agenezik ya da ektopik olması, izlem süresince tedavi dozlarının artırılması, 3 yaş ve sonrasında tedavi kesildikten 30 gün sonra TSH yüksekliği olması kalıcı KH, tiroit fonksiyon testleri tedavi başlanmadan kendiliğinden normale dönen veya tedavi kesildikten sonra TSH yükselmesi görülmeyen olgular geçici KH olarak değerlendirildi. Geçici KH grubunun içerisindeki tedavisiz izlenen olgular geçici hipertirotropinemi olarak değerlendirildi. Tiroit bezi anatomik olarak normal veya görüntüleme yapılmamış olgularla, tedavisi devam eden ve 3 yaşından küçük olduğu için tedavi kesme denemesi yapılmamış olgular belirsiz olarak tanımlandı.Bulgular: Çalışma grubunu oluşturan 263 hastadan 131'i (%50) geçici KH tanısı aldı ve bunların 21'i geçici hipertirotiropinemi olarak değerlendirildi. Kalıcı KH tanısı alan 79 (%30) hasta vardı, 53 (20%) hastada ise tanı belirsizdi.Sonuç: Çalışmamız geçici tiroit fonksiyon bozukluklarının KH etiyolojisinde büyük bir oran oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Geçici hipotiroidizmin yüksek sıklığı bölgemizde iyot eksikliği sorununun halen çözülemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Transient congenital hypothyroidism and hyperthyrotropinemia are observed at high frequencies in iodine-deficient areas.Objective: To determine the proportions of children with transient and permanent thyroid disturbances in a cohort of congenital hypothyroidism (CH); and thereby, to assess indirectly the current iodine status of people living in the Central Black Sea Region of Turkey.Methods: Medical records of patients diagnosed with CH between January 2003 and December 2012 were retrospectively reviewed. Based on initial thyroid function tests, patients with low or normal FT4 were classified as overt or subclinical CH, respectively. During follow-up, CH was categorized as permanent, transient or undetermined. Permanent CH was established if there is 1) absent or ectopic thyroid on imaging or 2) an increase in medication dosage over time or 3) elevated TSH after a 30-day trial off L-thyroxine (L-T4) therapy at ? 3 years. Patients who did not require treatment from baseline or after discontinuation of L-T4 was considered to have transient CH. Undetermined CH included patients who had anatomically normal thyroid glands or were not undergone imaging studies, continued to need L-T4, and were not eligible for trial off because of an age younger than 3 years.Results: Of the 263 patients included in the study group, 131 (50%) were found to have transient CH, 21 of whom had transient hyperthyrotropinemia. Seventy nine (30%) patients were diagnosed with permanent CH. Fifty three patients (20%) remained undetermined.Conclusion: Our study demonstrates that transient thyroid disturbances constitute a great proportion among the etiology of CH, indicating that iodine deficiency remains unresolved problem in our region.