Turizm sektöründeki yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi: Orta Karadeniz Bölgesinde bir araştırma
Determining the financial literacy level of managers in the tourism sector: A research in the central Black Sea Region
  1. Tez No: 680480
  2. Yazar: FİKRET OĞUZ DİNCEROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yegane istihdam kaynaklarından ve döviz getirilerinden biri konaklama hizmeti veren turizm işletmeleridir. Konaklama işletmelerinin doğru ve güncel bilgilere sahip yöneticiler tarafından yönetilmesi, işletmenin ekonomik sürdürülebilirliği ve büyüme hedefleri açısından son derece önemlidir. Bu hedeflere ulaşmada temel yeteneklerden biri ise finansal okuryazarlıktır. Dünya genelinde yapılan bilimsel araştırmalar, finansal okuryazarlık düzeyinin düşük olmasından kaynaklı ortaya çıkan finansal krizlerin sayısının gün geçtikçe arttığı yönündedir. İşletme yöneticilerinin finansal bilgi eksikliğinden kaynaklanarak verdikleri yanlış kararlar, işletmeye ekonomik açıdan önemli zararlara neden olabilmektedir. Araştırmalar gerekli finansal eğitimler ile finansal okuryazarlığın arttırılması durumunda bu zararların önüne geçilebileceğini öngörmektedir. Bu araştırmanın amacı; Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki konaklama işletmesi yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeyini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, 226 adet yönetici ve işletme sahibine 43 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Anket formlarından elde edilen verilerle katılımcıların, finansal bilgi düzeyleri ile tutum ve davranışları tespit edilmiş, yatırım araçları, birikim, planlama ve bütçeleme konularındaki bilgi düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen veriler yüzde/frekans gibi tanımlayıcı istatistikler ile ki-kare ve korelasyon testleri yardımıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Değerlendirme sonucunda eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte finansal okuryazarlık düzeyinde artış olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan yönetici/ işletme sahiplerinin finansal araçların etkin kullanımı, finansal terimlerin tanımları, mali tablolar ve yatırım araçları konusundaki bilgilerinin eksik veya yanlış olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim düzeylerinin finansal araçların kullanımı ve finansal terimleri bilme üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların yaşları ve cinsiyetleri ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Accommodation businesses are one of the largest sources of employment and foreign currency income in developed and developing countries. Management of accommodation businesses by managers with accurate and up-to-date information is extremely important for the economic sustainability of the business and its growth goals. One of the key capabilities in achieving these goals is financial literacy. Scientific researches conducted around the world shows that the number of financial crises caused by low levels of financial literacy is increasing day by day. Inaccurate decisions made by business managers due to a lack of financial information can cause significant economic damage to the business. Research predicts that these losses can be avoided if financial literacy is increased with the necessary financial training. The aim of this research is to determine the level of financial literacy of the hospitality business managers in the Central Black Sea region. For this purpose, 226 managers and business owners have partaken in a survey consisting of 43 questions. The data obtained from the survey forms determined the level of financial information and attitudes and behaviors of the participants, as well as the level of knowledge on investment instruments, savings, planning and budgeting. The data obtained were analyzed and interpreted using descriptive statistics such as percentage/frequency and Chi-Square and correlation tests. As a result of the analysis of the data obtained from the survey, it was observed that the level of financial literacy increased with the increase in education level. It was found that the information of the managers/ business owners involved in the study on the effective use of financial instruments, definitions of financial terms, financial statements and investment instruments was incomplete or incorrect. Due to tests it has been observed that the education level of the participants has an effect on the use of financial instruments and knowing financial terms. There is no significant association observed between the age and gender of the participants and their financial literacy level.