Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi'nde metisiline dirençli staphylococcus aureus taşıyıcılığının araştırılması
- Tez No: 32995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada hastanemizin tüm servislerindeki çalışan personelde ( doktor, hemşire, yardımcı sağlık personeli ) ve hastalarda S. aureus burun taşıyıcılığı araştırıldı. îzole edilen S.aureus suşlarının disk diffuzyon tekniği ile metisilin direnci ve betalaktam dışı antibiyotiklere karşı duyarlılıkları araştırıldı. 456 adet burun sürüntüsü kültüründen 151 tanesinde ( % 33,1 ) S.aureus izole edildi. S.aurues burun taşıyıcılık oranı en fazla personel ( % 51,2 ) ve hemşirelerde ( % 43,8 ), sonra doktor ( % 37,2 ) ve hastalarda ( % 21,8 ) bulunmuştur. Tüm S.aureus suşlannın aynı gün disk diffiizyon yöntemi ile metisilin rezistansı incelendi. Toplam 4 susta ( % 2,6 ) metisilin rezistansı bulunmuştur. Bu çalışmada MRSA taşıyıcılığının düşük oranda bulunması fakültemiz hastanesinde hemodializ, yoğun bakım ve onkoloji servislerinin bulunmamasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the nasal carriage of S. aureus was searched among the hospital staff ( doctors, nurses, other personel ) and the patients of the all services of our hospital. We searched the susceptibility of S. aureus strains to non- betalactam antibiotics and methicillin resistance by the method of disc diffusion. S.aureus was isolated from 151 (33,1 %) of 456 nasal specimen cultures. We found that the S.aureus nasal carriage is as higher among the other personel (51,2 %), than the nurses (43,8 %) and the doctors (37,2 %) and the patiens (21,8 % ). The methicillin resistance of all the S.aureus strains was investigated by the disc diffusion technique in the same day. The methicillin resistance was found in 4 strains (2,6 %). We concluded that the low ratio of MRS A carriage depends on the absence of hemodialysis, intensive care units and oncology service in our hospital. 54