Gram negatif bakteremilerin prospektif analizi ve prognoza etkili risk faktörlerinin belirlenmesi
Prospective analysis factors influencing prognosis in gram negative bacteremia
  1. Tez No: 103328
  2. Yazar: EVLİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ AKATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Gram negatif bakteremi ve sepsis mortalitesinin yüksek olması, hastanede kalış süresini uzatması ve tedavi maliyetini arttırması nedeni ile tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada amaç Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde belli bir periyotta hastaneye yatan, kan kültüründen gram negatif basil izole edilen, sepsis tanısı konulan erişkin hastaların klinik ve laboratuvar sonuçlarını prospektif olarak değerlendirmek ve prognoza etkili faktörleri belirlemektir. Trakya Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Eylül 1999- Nisan 2001 tarihleri arasında 82 gram negatif sepsis tanısı konan hasta üzerinde yapılan prospektif çalışmada gram negatif bakteremiye bağlı sepsis insidansı 1000 hasta başına 3.6 olarak bulundu. En sık izole edilen patojenler E.colive P.aeruginosa en önemli bakteremi kaynakları ise genitoüriner sistem ve intraabdominal sistemdi. Bakteremik epizotların %29'unda kaynak saptanamadı. Bakteremilerin %60'ı hastane %40'ı toplum kaynaklıydı. Hastaların 59'u 70 yaş altında, 23'ü ise 70 yaş ve üstündeydi. Gram negatif bakteremiye bağlı mortalite %23 olarak bulundu. Altta yatan hastalık, bakteremi kaynağı ve etkenleri, baktereminin geliştiği yer, servis, cinsiyet, lökosit sayısı ve nötropeninin mortaliteyi etkilemediği saptandı. Hipotermi, MODS, DIC, şok, uygunsuz antibiyoterapi, polimikrobiyal bakteremi, 70 yaş ve üstünde olmak mortalite üzerinde etkili faktörler olarak bulunmuştur. Univaryant 73analizde anlamlı bulunan bu faktörlerden sadece uygunsuz antibiyoterapi lojistik regresyon sonucu istatiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak bakteremili hastalarda MODS, DIC, şok, hıpotermi gibi komplikasyonlar gelişmeden erken tanı, destek tedavisi ve uygun antibiyotik tedavisinin gerekliliği ortaya konulmuştur. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROSPECTIVE ANALYSIS AND FACTORS INFLUENCING PROGNOSIS IN GRAM NEGATIVE BACTEREMIA Gram negative bacteremia and septicemia is an important wordwide health problem because of it's high mortality and morbiditiy, as well as the increased cost of treatment and length of hospitalisation. This study was carried out at the Trakya University Medical Faculty Education, Research and Application Hospital on a group of adult patients hospitalised during a specific period of time and in whom gram negative bacteria had been isolated from their blood culture. The aim of the study was to assess the factors effecting the prognosis and evaluate prospectively the laboratory and clinical results. In this prospective study which evaluated 82 patients diagnosed with gram negative bacteremia between September 1999 and April 2001 at the Trakya University Hospital, incidence was found to be 3.6 in 1000 patients. The most communly isolated pathogens were E.coli and P.aeruginosa and the most important origines of bacteremia were intraabdominal ve genitouriner system. The origine of bacteremic episodes wasn't determined in %29 cases. The hospital and in the remaining %40 it was external. 59 patients were under 70 years old and 23 patients were 70 and above. 75In our study the mortality related to gram negative bacteremia was found to be %23. It was determined that the underlying disease, the source and responsible pathogens of bacteremia, the location of initial infective site, the department of hospitalisation, the sex of patient, the leucocyte count and neutropenia did not have an important effect on the rate of mortality. Hypothermia, MODS, DIC, shock, inappropriate antibiotic treatment, polimicrobial bacteremia and being over 70 years of age were found to significantly increase mortality in univariate analysis. Multivariate logistic regresion test showed that only inappropriate antibiotic treatment was statistically significant. In conclusion it was determined that early diagnosis, supportive treatment and appropriate antibiotic therapy are necessary in patients with bacteremia before the developpment of complications such as MODS, DIC, shock and hypothermia. 76