Elazığ ve Malatya il merkezinde bulunan özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve ilgili faktörler
The burnout levels of the teachers working at sprecial educational instutitions in Elazig and Malatya city centres and related factors
- Tez No: 329969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FERDANE OĞUZÖNCÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1. ÖZETGünümüzde bireylerin her alanda kendini hissettiren zorlamalarla karşı karşıya olması, bireyin uzun süreli stres yaşamasına neden olarak tükenmişliğe dönüşebilmektedir. Bu araştırma, Elazığ ve Malatya il merkezinde bulunan özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini ve ilgili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Elazığ ve Malatya il merkezinde bulunan özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş evreni oluşturan toplam 252 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul etmeyen, uygulama esnasında izinli olan ve ankette cevaplanmamış soru bırakanlar araştırmaya dahil edilmemiş ve araştırma 225 (%89.3) öğretmenle tamamlanmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA ve Tukey HSD kullanılmıştır.Elde edilen verilere göre; öğretmenlerin % 58.7'si 25-36 yaş grubunda ve %47.1'i kadındır. Öğretmenlerin duygusal tükenme puan ortalaması 11.12±6.39, duyarsızlaşma puan ortalaması 2.61±2.65 ve kişisel başarı puan ortalaması 7.58±4.18'dir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE BURNOUT LEVELS OF THE TEACHERS WORKING AT SPRECIAL EDUCATIONAL INSTUTITIONS IN ELAZIG AND MALATYA CITY CENTRES AND RELATED FACTORSNowadays people faced coercion to be assertive in all areas, the individual may turn into a long-term stress, burnout as a reason to live. This research has been done, in the center of Elazig and Malatya teachers working in special education and related factors in order to determine the levels of burnout.The study population in the center of Elazig and Malatya consisted of teachers working in special education. The sample was selected and constitute the universe, a total of 252 people were included in the study. Refused to participate in the study, the application is allowed during the study and were not included in the survey who leave unanswered questions and research 225 (89.3%) completed the teacher. Analysis of the data numbers, percentage rates, independent samples t-test, ANOVA and Tukey's HSD.According to the data obtained from the teachers 58.7% of 25-36 years age group and 47.1% of women.Teachers mean score of emotional exhaustion 11.12±6.39, mean score of depersonalization 2.61±2.65 and mean score of personal achievement 7.58 ± 4.18.