Gebe ratlarda sugammadeksin progesteron seviyesi üzerine etkisi
Effect of sugammadex on progesterone level in pregnant rats
- Tez No: 329983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sugammadeks (bridion®); modifiye gamma-siklodekstrin yapısında olup, steroid yapıdaki kas gevşeticilerin etkilerini geri döndürme amacıyla kullanılır. Streoid yapıda progesteronlu oral kontraseptif kullanan kadınlarda, progesteronun OKS etkinliğini azalttığı bildirilmiştir. Bu çalışmada sugammadeksin gebe ratlarda progesteron seviyesi ve buna bağlı olarak gebeliğin fizyolojik seyri üzerine yaptığı etkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem Selçuk Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezinden etik kurul onayıaldıktan sonra Winstar Albino tipi 26 adet 240-400 gr ağırlığında gebe rat çalışmaya dahil edildi. Ratlar gebelikleri çiftleşme sonrası birinci gün vajinal smearde sperm görülmesi ile doğrulandıktan sonra rastgele üç gruba ayrıldı. Ratlara gebeliklerinin yedinci gününde aşağıdaki uygulamalar yapıldı. Kontrol grubu (Grup K) (n:6): 1,5 ml iv serum fizyolojik uygulandı. Sugammadeks grubu (Grup S) (n:10): 30 mg/kg sugammadeks 1,5 ml volumde iv uygulandı. Sugammadeks+rokuronyum grubu (Grup S+R) (n:10): 30 mg/kg sugammadeks ve 3,5 mg/kg rokuronyum1,5 ml volumde iv uygulandı. İlaç uygulamalarından 35 dakika sonra alınan kan örneklerinden beckman coulter solüsyonu ile unicel®DXI 800 accessimmunoanaliz sistem cihazında progesteron seviyesi ölçümleri yapıldı. Ratlar gebelikleri ve doğumları süresince takip edildi. Yavrular sayıları ve morfolojileri açısından değerlendirildi. Deney gruplarının hesaplanan parametreleri arasındaki farklılık tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya alınan ratların ölçülen progesteron seviyeleri Grup K; 94.16±15.54 ng/ml, Grup S; 87.86±12.48 ng/ml ve Grup S+R; 94.53±16,10 ng/ml ölçülmüş olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Çalışmaya dahil edilen ratların gebelik seyrinde ölü doğum ve düşük görülmedi. Ortalama yavru sayıları Grup K 6,8±1,47 Grup S 6,5±1,35 Grup S+R 6,4±1,17 idi. Doğan yavrular makroskobik olarak normal değerlendirildi. Sonuç İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da progesteron seviyesinin Grup S?te düşük bulunmasıklinik seyri etkilememiştir. Ratların gebeliklerini sorunsuz tamamlaması, ölü doğum ve düşük görülmemesi bize özellikle gebeliğin birinci trimestir döneminde sugammadeks kullanımıhakkında yeni çalışmalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sugammadex (bridion ®), is a gamma-cyclodextrin modified structure that used for reversing the effects of the steroid structured muscle relaxants. it has been reported to decrease the efficacy of progesterone, in women using oral contraceptive progesteron with steroids structure, In this study, we aimed to investigate the effect of Sugammadex on progesterone levels in pregnant rats and accordingly it?s effect on the physiological course of the pregnancy. MethodsWith the receiving approval of the ethical committee from Selcuk University Experimental Medical Research and Application Center, 26 pregnant rats as an Winstar Albino types, weighing 240-400 g were included in the study. The pregnancy of rats confirmed by the presence of sperm in the vaginal smear in the first day after mating, then randomly divided into three groups. On the seventh day of pregnancy, the following applications were done to the rats. 1.5 ml physiological saline iv applied to the control group (Group K) (n:6), 30 mg/kg Sugammadex as 1.5 ml in volumes İ.V applied to the Sugammadex group (Group S) (n:10) and 30 mg/kg Sugammadex and 3.5 mg / kg rocuronium as 1.5 ml volumes İ.V applied to the Sugammadex+rocuronium group (Group S+R) (n:10). 35 minutes after drug application, the progesterone levels from the blood samples taken with a solution of Beckman Coulter were measured in the UniCel®DXI 800 accessimmunoanaliz device system. The rats were followed during pregnancy and births. Offspring were evaluated in terms of the number and morphology. A one-way analysis method of variance (ANOVA) were used to compared the difference between the calculated parameters of the experimental groups. ResultsThe progesterone levels in rats included in the study were measured as; 94.16 ± 15:54 ng / ml in K group, 87.86 ± 12.48 ng / ml in S group and 94.53 ± 16.10 ng / ml in S + R group, and no statistical significant difference between the groups were founded (p > 0.05). During the course of pregnancy, stillbirth and miscarriage was not occurred. Average number of offspring was 6.8 ± 1.47 in the K group, 6.5 ± 1.35 in the S group and 6.4 ± 1.17 in the S + R group, respectively. The young are born were macroscopically normal. ConclusionIn S group the low level of the progesterone although statistically not significant, did not affect the clinical course. In rats, smooth completion of the pregnancy, absence of stillbirth 33and miscarriage give us an idea for new studies about the use of the Sugammadex especially during the first trimester of pregnancy