Vitamin D eksikliği olan hastalarda replasman tedavisinin kas iskelet semptomları ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of vitamin D replacement treatment on musculoskeletal symptoms and quality of life
- Tez No: 329985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özet:Giriş ve Amaç: Vitamin D eksikliği ile kronik yaygın non-spesifik ağrı arasında ilişki olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Birçok çalışmada ?pozitif ilişki? olduğu, bazılarında ise ?ilişki olmadığı? bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; fibromiyalji sendromunu (FMS) da içeren kronik yaygın non-spesifik kas-iskelet ağrısı ve vitamin D eksikliği olan hastalarda, replasman tedavisinin kas-iskelet semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmektir.Hastalar ve Metod: Şubat 2011-Mayıs 2012 döneminde, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran, kronik yaygın non-spesifik ağrısı ve vitamin D eksikliği (25-OH D < 25 ng/ml) olan hastalar çalışmaya alındı. Anamnez, fizik muayene veya laboratuvar bulgularında ağrıyı açıklayacak ek bir rahatsızlığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalara 3 aylık 50,000 IU/hafta oral vitamin D3 (kolekalsiferol) replasman tedavisi verildi. Hastalar, tedavi öncesi ve sonrası; serum Ca, P, ALP, 25-OH D3 düzeyi, ağrı şiddeti (VAS-Ağrı), halsizlik şiddeti (VAS-Halsizlik), iştah, beden kitle indeksi (BKİ), Beck Depresyon İndeksi (BDİ), dominant el kavrama kuvveti (EKK), statik endurans testi (SET), zamanlı kalk ve yürü testi (TUGT), yaşam kalitesi ölçeği (SF-36), hassas nokta sayısı (HNS), sabah semptomları şiddeti (SSŞ), baş ağrısı, tibial hassasiyet, FMS kriterlerini karşılama ve hasta memnuniyeti düzeyi açısından değerlendirildi.Bulgular: Ortalama yaşı 36.9 ± 9.2 olan 58 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Abstract:Background and Objectives: The association between low levels of 25- OH D vitamin and chronic non-specific musculoskeletal pain, including fibromyalgia syndrome, is controversial. Several studies have reported a ?positive association? and others found ?no association?. The objective of this study is, the evaluation of the effect of vitamin D replacement treatment on the patients with chronic non-specific musculoskeletal pain, including fibromyalgia syndrome and vitamin D deficiency.Patients and Methods: This study included patients with chronic non-specific musculoskeletal pain, including fibromyalgia syndrome and vitamin D deficiency (25-OH D < 25 ng/ml) applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Meram Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation Clinic, from February 2011 to May 2012. Medical history, physical examination and laboratory tests performed to exclude another causes of the pain. Patients with any other reason explaning the chronic widespread pain excluded fro this study. For tree months 50,000 IU /week vitamin D3 orally (cholecalciferol) administrated for replacement treatment. Patients were all evaluated with serum Ca, P, ALP, 25-OH D3, pain severity (VAS-pain), fatigue intensity (VAS-fatigue), appetence, body mass index (BMI), Beck depression index (BDI), dominant hand grip strength test, static endurance test (SET), timed up and go test (TUGT), quality of life questionnaire (SF-36), tender point count, waking unrefreshed severity, headache, tibial tenderness, FMS classification criteria and patient satisfaction before and after treatment.Results: Fifty eight patients participated this study. The mean age of patients was 36.9 ± 9.2.