Konya bölgesi çocuklarında normal baş çevresi değerleri
Normal head circumference values for healthy children in Konya
- Tez No: 329986
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bebek ve çocukların fiziki büyümesi sağlık ve hastalık halinin önemli bir belirleyicisidir. Bu ölçüler yaşa ve cinsiyete göre değerlendirildiğinde büyüme ve gelişme takibi açısından değerli bilgiler verir. Ölçüm sonuçlarının normal olup olmadığı tablolar ve büyüme eğrileri kullanılarak tespit edilir. Baş çevresi ölçümü normal olmayan beyin gelişimini gösterebilir. Kromozom hastalıkları, gen bozuklukları, anne karnındaki dönemde kanlanma azlığı, geçirilmiş enfeksiyonlar, teratojenlere maruz kalma gibi pek çok durum baş çevresinin küçük olmasına sebep olabilir. Devlik, akondroplazi gibi yapı bozuklukları; Alexander ve Canavan gibi özümseme (metabolizma) hastalıkları; süreğen kansızlık ve rikets gibi durumlarda ise baş çevresi normalden büyük olabilir. Toplumlar arasında büyüme hızlarında farklılıklar olabileceği için, çocuklar için kendi toplumlarında oluşturulmuş büyüme eğrileri kullanılmalıdır. Ülkemizde bütün çocukluk dönemi ile ilgili, baş çevresi değerlerini gösteren bir çalışma yapılmamıştır. Sadece bazı yaş grupları için veriler elde edilmiştir. Bu sebeple 0-18 yaş dönemindeki bütün çocukların baş çevresi takibinde kullanılacak baş çevresi büyüme değerlerini ve eğrilerini oluşturmak istedik. Ölçüm için güvenilirliği doğrulanmış, esnemeyen mezura kullanılmış; ölçümler aynı kişi tarafından yapılmış ve aynı çocuk için birden fazla ölçüm yapılarak elde edilen en geniş baş çevresi doğru kabul edilmiştir. Bunun için başlangıçta ölçümlerin tutarlılığını gösteren bir ön çalışma yapılmıştır. Daha sonra her yaş grubundan rastgele seçilmiş, bilinen süreğen hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 0-18 yaş arasındaki çocuklarda baş çevresi ölçülmüştür. Ağustos 2010-Ocak 2013 tarihleri arasında toplam 5641 çocuğun baş çevresi ölçümü yapılmış ve bu sırada baş çevresi büyümesini etkileyebilecek durumlarla ilgili sorular sorulmuştur. Çocuklar ve/veya anne-babalarından öğrenilen bilgiler, her çocuk için hazırlanmış bir kağıda kaydedilmiştir. Çalışmamızın sonunda 0-18 yaş arasındaki tüm çocuklar için baş çevresi ortalama, ortanca, standart sapma, 1-3-5-10-25-50-75-90-95-97-99. yüzdelik değerleri hesaplanmıştır. Çalışmamızda baş çevresin ile doğum ağırlığı arasında çok kuvvetli olmasa da aynı yönlü bir ilişkinin olduğu testit edildi.
Özet (Çeviri)
Physical growth of infants and children is an important determinate for state of health and disease. Childrens? height, weight and head circumference measurements can give us valuable information about child growth and development when evaluated according to age and gender. We use tables and growth curves in order to understand whether the measurements are normal or not. Head circumference measurement can show abnormal brain development. Chromosomal abnormalities, genetic disorders, hypoxia, infections, teratogenic agents during pregnancy can cause microcephaly. Giantism, achondroplasia, metabolic diseases such as Canavan and Alexsander diseases, chronic anemia, rickets can cause macrocephaly. There can be differeces in growth rates between communities. So that growth curves created from their own communities should be used for children. There is no study showing the normal values of head circumference for all childhoohd in our country. There is only a few data for some age groups. For this reason, we wanted to create head circumference growth curves for all children between 0-18 years. We used a rigid, calibrated, tape measure for measurements. Measurements were made by the same person. A few measurements were made for the same child and the largest one was accepted right. We made a preliminary study showing the consistency of the measurements at the beginning. Later we made measurements from ramdomly selected 0-18 aged children who had no chronic disease and drug use. Totally 5641 childrens?head circumference was measured between August 2010 and January 2013. A questionnaire was filled about the stuations which may affect growth of head circumference. The answers were from children or their parents. At the end of the study head circumference mean and median values, standard deviation, 1-3-5-10-25-50-75-90-95-97-99 percentiles were calculated. After analiysing of the informations in the questionnaire it is found that there is a statistically significant relationship between head circumference and birth weight and child?s nutritional status. At the end of our study we showed that is a same way relationship between head circumference and birth weight. In addition, we found that children who are fed with breast milk have larger head circumference who didn?t have in the same age.