Halk oyunları ve spor eğitimi alan Üniversite öğrencilerinin fiziksel uygunluklarının eurofit ile karşılaştırılması
Comparison of physical fitnes of folk dances and sport educated University students by eurofit
- Tez No: 329989
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Spor, Ballet and Dance, Folklore, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; üniversitelerin farklı bölümlerinde fiziksel ve fizyolojik yeterliliğe dayalı eğitim gören öğrencilerin, uğraştıkları alan ve almış oldukları eğitimin, fiziksel uygunluklarına etkilerini araştırmak ve grupların karşılaştırmasını yaparak fiziksel ve fizyolojik profillerini tespit etmek amaçlanmıştır.Deney grubunun fiziksel uygunluk parametreleri EUROFIT Test Bataryası ile ölçülmüştür.Çalışmaya; Devlet konservatuarının Halk Oyunları Bölümünde okuyan 95 erkek, 81 bayan öğrenci ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Öğretmenlik Bölümünde okuyan 109 erkek, 72 bayan öğrenci olmak üzere toplam 357 denek katılmıştır.Bayan öğrencilerin değerleri karşılaştırıldığında; anaerobik güç, esneklik, durarak uzun atlama, el kavrama kuvveti, gövde kuvveti, bükülü kol ile asılma, 10x5 m mekik koşu ve aerobik güç özelliklerinde beden eğitimcilerin halk oyunculara oranla daha yüksek değerlere sahip olduğu, spor yaşı değişkeninde, halk oyuncuların beden eğitimcilere oranla daha iyi değerlere sahip olduğu, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, VY%, denge ve disklere vuruş değerlerinde ise anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.Erkek öğrencilerin değerleri karşılaştırıldığında; VY%, esneklik, durarak uzun atlama, el kavrama kuvveti, gövde kuvveti, bükülü kol ile asılma, 10x5 m mekik koşu ve aerobik güç özelliklerinde beden eğitimcilerin halk oyunculara oranla daha yüksek değerlere sahip olduğu, spor yaşı ve flamingo denge bulgularında halk oyuncuların beden eğitimcilere oranla daha yüksek değerlere sahip olduğu, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, disklere vuruş ve anaerobik güç değerlerinde ise anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.Bu araştırma; spor eğitimi alan öğrencilerle halk oyunları eğitimi alan öğrencilerin fiziksel parametrelerinin benzerlik gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of majors and education type of students received education based on physical and physiological sufficiency in different departments of universities on physical sufficiency, and to determine their physical and physiological profiles with comparison in this study.Physical fitness parameter of experimental group was measured by using EUROFIT test battery. A total of 357 individual, 95 males and 81 females from folk dances department of Government Conservatory and 109 males and 72 females from teaching department of physical education and sport vocational school, was involved to the study.Anaerobic power, flexibility, long jumping in rest, handgrip, stem power, hanging with bent arm, 10x5 shuttle running and aerobic power trait values except for sport age variability of female students from physical education department were higher than that of the students from folk dances department, and no meaningful differences were determined between groups with respect to the values of body height, body weight, VY%, balancing and strike on discs.Flexibility, VY%, long jumping in rest, handgrip, stem power, hanging with bent arm, 10x5 shuttle running, aerobic power trait values except for sport age and flamingo balancing finding values of male students from physical education department were higher than that of the students from folk dances department, and no meaningful differences were determined between groups with respect to the values of body height, body weight, strike on discs and anaerobic power properties.This research showed that there were similarities between the students from physical education and folk dances in aspects of physical parameters.