Rezeksiyon yapılan küçük hücreli dışı akciğer kanser (KHDAK)' li hastalarda pozitron emisyon tomografi (PET)'sindeki standart uptake value (SUV) değerinin sağ kalım ile ilişkisinin karşılaştırılması
The comparison of the survival with the standard uptake value (SUV) of emission tomography (PET) in the resection of non-small cell lung cancer (NSCLC) patients
- Tez No: 329990
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KADİR ARIBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETAmaç:Bu çalışmanın amacı; retrospektif olarak hastalardaki yaş, sigara, cinsiyet, ana semptom, preop tanı yöntemi, sigara öyküsü, TNM evresi, histopatoloji, cerrahi rezeksiyon prosedürü gibi klinikopatolojik parametrelerin preop dönemde çekilen PET-BT'de primer tümör ve mediastinal lenf nodu SUVmax ile evrelere göre sağ kalım ilişkisini kıyaslamaktır.Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza dahil edilen 263 hastanın yaş aralığı 20-85 olup ortalama yaş 58'dir (18 0.05).PET çekilen hastalarda cinsiyetlerine göre bakıldığında erkeklerde SUV değerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi. İstatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür (p0,05).Kilo kaybı değerlerine bakıldığında Evre 4'de %35,7 ile en fazla olan evreydi.Tümör histopatolojisi 34'le (%52,3) yassı hücreli ca Evre 3a'da ve 17 ile (%26,2) adeno ca en çok görülmüştür.Bronkoskopi ile kesin tanı 41 hasta (%27) ile en çok Evre 3a ve 35 hasta ile en çok (%23) Evre 1a'da tanı konulmuştur. İstatistiksel olarak anlamlılık gözlenmiştir (p0,05).Sigara kullanmayanlarda PET-BT çekilen hastalarda SUV değerine bakıldığında sigara kullanan hastalardan SUV değerinin daha düşük olduğu tespit edildi. SUV değeri 20'nin üzerinde olan 18 hasta (%100) sigara kullananlardı. İstatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p0,05).Mediastinoskopi hastalardan 66'sına (%25,1) yapılmış, 197'sine (%74,9) yapılmamış. En çok Evre 3a'da 45 hastaya (%57,7) mediastinoskopi yapılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (pSUV20'de sağ kalım 4,73 (ay) olarak gözlendi. Ana kitlenin SUV değeri ile sürvi arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, bizim çalışmamızda istatistiksel olarak yüksek oranda anlamlı farklılık saptandı (p>0,05).PET-BT çekilen hastalarda mediasten pozitif tespit edilip, postoperatif histopatolojide doğruluğu tespit edilen (Gerçek pozitif) hasta sayısı 40, PET-BT pozitif histopatoloji negatif olan (Yalancı pozitif) hasta sayısı 34, PET-BT negatif histopatoloji pozitif olan (Yalancı negatif) 18, PET-BT negatif histopatoloji negatif olan (Gerçek negatif) hasta sayımız 86 olarak tespit edildi.Sonuç olarak retrospektif çalışmamız da KHDAK'li hastalarda cerrahi prosedür öncesi PET-BT ile tespit edilen SUV değerinin sağ kalıma etkisi karşılaştırıldığında anlamlı olduğu fakat tek başına yeterli olmadığı, birçok parametrenin sağ kalımı etkilediği, PET-BT'nin maliyetinin yüksek olmasına rağmen tedaviyi planlamada yol gösterici olduğunu tespit ettik.PET-BT'nin gelecekte maliyetinin düşmesi ve güvenilirliğinin artması ile teşhis ve evreleme için en önde gelen cerrahiye yardımcı yöntemlerden biri olarak rutin kullanımda yer alacağı öngörülmektedir.Çalışmamızda PET-BT'nin tek merkezde çekilmiş olması SUV değerinin standardize edilmesi sayesinde doğruluğunu artırmıştır. SUV değerinin yüksek olması halinde bile biyopsi ile tümör histopatolojisini tespit etmek cerrahi prosedürümüzü belirlemede etkili olmuştur. PET-BT'nin tek başına güvenilir bir gösterge olması için daha fazla geliştirmesine ihtiyaç vardır.Çalışmamız rezeksiyon yapılan KHDAK'li hastalarda cerrahi prosedürün hasta sağ kalım süresini arttırdığı ve akciğer kanseri tedavisinde cerrahi seçeneğin ilk ve en önemli seçenek olduğu istatistiksel olarak anlamlı şekilde yarar sağladığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
. SUMMARYPurpose:The purpose of this study, to compare the relationship between patients clinicopathological parameters such as age, smoking status, gender, the main symptom, preoperative diagnostic method, smoking history, TNM stage, histopathology, surgical resection procedure and the primary tumor and SUVmax of the mediastinal lymph nodes in the PET-CT that taken preoperatively and survival according to stages which was evaluated retrospectively.Materials and Methods:From 263 patients included in the study age ranged between 20-85 and the mean age was 58 years (18 0.05).Patients who withdrawn the PET according to gender the value of the SUV were found to be higher in male than female, Statistically significant difference was observed (p 0.05).The most weight loss seen in the stage IV which was about 35.7% patients.According to the tumor histopathology about 34 (52.3%) patient with squamous cell CA and 17 (26.2%) patients with the adeno ca were the most commonly seen in the stage IIIa.With the bronchoscopy, the definite diagnosis done in 41(27%) patients in the stage IIIa and 35(23%) patients with the stage Ia. Statistical significance was observed (p 0.05).When patients compared according to smoking status the SUV value was lower in smoker than the non smoker patients. 18 (100%) patients with the SUV value more than 20 in which they are smokers so, showed a statistically significant difference (p 0.05).Mediastinoscopy was done for 66(25.1%) patients and not made in 197 (74.9%). mediastinoscopy most commonly in the stage IIIa was done for 45(57.7%) and were found to be statistically significant (p SUV 20 groups respectively. Considering the relationship between the main mass SUV value and the survival, our study showed a statistically highly significant difference (p> 0.05).Positive mediastinal PET-CT and postoperative positive histopathology to verify the correctness of the positivity (true positive) was identified in the 40 patients, positive PET-CT and negative histopathology (false-positive) was identified in the 34 patients, negative PET-CT and positive histopathology (false negative) was identified in the 18 patients and negative PET-CT with negative histopathology (true-negative) was identified in the 86 patients.As a result, in our retrospective study we identify that in the Non Small Cell Lung Cancer (NSCLC) patients before the surgical procedure the SUV value in the PET-CT has significant effect on survival, but alone is not sufficient as there were many parameters that affect the survival, even though the high cost of PET-CT we founded that it has a role in the treatment planning.In the future decreasing the cost and increasing the reliability of the PET-CT made it one of the most prominent methods for the diagnosis and staging which helps the surgery and would be take place as a routine use.In our study as the PET-CT withdrew in a single center, increased accuracy of the SUV value standardization. Even if the SUV value is higher, identifying the tumor?s histopathology by the biopsy has been effective in the determination of the surgical procedure. PET-CT as reliable indicator alone need to develop more.In our study, the surgical procedure increases survival in patients with NSCLC who underwent resection , and we believed that the surgical option in the treatment of lung cancer is the first and most important option which had statistically significant benefit.