Obez olan tip 2 diyabetli hastalarda izlem sıklığının beslenme durumları ve kan şeker düzeylerine etkisi
The effect of frequency of monitoring on nutrition and blood sugar levels in obese patients with type 2 diabetes
- Tez No: 330012
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Obezite, dünyadaki hızlı prevalans artışı ve beraberinde getirdiği hastalık riskleri nedeniyle güncelliğini korumakta olan bir konudur. Obezite tek başına ciddi bir hastalık olmakla birlikte, insülin direnci ve Tip 2 diyabet gibi birçok hastalığın da patogenezinde rol almaktadır. Ayda bir (normal) izlemle iki haftada bir (sık) izlemin hastaların AKŞ?leri ve vücut ağırlıklarına etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma 23.03.2011? 30.06.2012 tarihleri arasında Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği?ne başvuran obez Tip 2 diyabetli 60 hasta geliş sırasına göre 2 gruba ayrılarak 30 hasta ayda bir (normal), 30 hasta iki haftada bir (sık) kontrollere çağrıldı. Bu kontrollerde beslenme durumları değerlendirildi, antropometrik ölçümler ve kan şekeri ölçümleri yapıldı ve durumlarına uygun eğitimler verildi ve diyet listeleri oluşturuldu. Takip edilen hastaların parametreleri 6 ay sonra izlem sıklıklarına göre değerlendirildi. Diyabetin önemine ilişkin bilgi durumları ve kan şekerinin düşüp yada yükseldiğini fark etme sadece 2.grupta istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdi. Günlük öğün sayısı ortalaması izlem sonrası her iki grupta da anlamlı bir şekilde arttı (p0,005). Besin tüketim sıklıklarına bakıldığında izlem sonrasında uzak durulması gereken besinleri tüketenlerin oranının 2.gruptaki diyabet hastaları arasında daha çok azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Obesity is an actual issue due to growing prevelance and comorbities. Obesity alone is not only serious disease, but it also takes role in pathogenesis of many diseases such as insulin resistance and type 2 diabetes. This study aimed to research the effects of frequent follows-ups on blood sugar and body weights. It was conducted between 03.23.2011- 06.30.2012 in Gaziantep 25 Aralık State Hospital. Sixty obese patients with type 2 Diabetes who have attended to the order of arrival: 30 patients were monitored once a month (normal), 30 patients called controls were monitored bi-weekly (often). In follow-ups; nutritional status of the patients were assessed, anthropometric measurements and blood glucose levels were measured and they were trained according to their situation and diet lists were prepared for each patient. The parameters of the patients are evaluated according to the frequency of follow-up 6 months later. The knowledge status of the importance of diabetes and realising either blood glucose decreases or increases showed statistically significant increase only in the 2nd group. The average number of meals per day significantly increased in both groups after the follow-ups (p0,005). As for food consumption frequency,of foods that should be avoided were significantly decreased in second group (monitored bi-weekly).