Acil servislerde yapılan girişimsel işlemler sırasında dinletilen müziğin stres hormonları, ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effects of the music which is made patients listen during invasiv procedures in the emergency room on stress hormones, pain and anxiety
  1. Tez No: 330011
  2. Yazar: SİNEM KABUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Biyokimya, Anatomy, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İnvaziv işlem planlanan hastalar, ağrı algılamasında artış ve vital istikrarsızlığa yol açabilen ciddi anksiyete yaşarlar. Bu çalışmada port kateter yerleştirme öncesi ve sırasında, müzik dinletisinin stres hormonları, fizyolojik parametreler, ağrı ve anksiyete durumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Port katater takılan kendi içerisinde rastgele, müzik dinletilen (n:50) ve dinletilmeyen (n:50) gruplara ayrılan 100 onkolojik hastada prospektif, rabdomize, kontrollü çalışma yapıldı. Her iki grupta müziğin etkileri; cerrahi müdahale odasına varışta, işlem öncesi ve sonrasında serum kortizol ve adrenokortikotropik hormon (ACTH) düzeyleri, nabız ve solunum sayısı (NS, SS), sistolik ve diyastolik kan basıncının (SKB, DKB) belirlenmesi ile değerlendirildi. Ayrıca, ağrı ve anksiyete düzeyleri görsel analog skala (VAS) ve durumluluk-süreklilik kaygı envanteri (STAI) kullanılarak tespit edildi. Bulgular: İlk değerlendirmede; serum kortizol ve ACTH düzeyleri, NS, SS, SKB, DKB ve anksiyete düzeyleri açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aims: Patients scheduled to invasive medical procedures experience high levels of anxiety, which may lead to increased perceptions of pain and vital sign instability throughout. To examine the effect of a music intervention on stress hormones, physiologic parameters, pain, and anxiety state before and during port catheter placement procedures. Methods: We conducted a prospective, randomized, controlled study in 100 oncology patients, who were randomly assigned to an Music Intervention group (n=50) or a control group (n=50). The effects of music were assessed by determination of serum cortisol and adrenocorticotropic hormone (ACTH) levels, heart and respiratory rate (HR, RR) and systolic and diastolic blood pressure (SBP, DBP), on arrival in the surgical intervention room, as well as immediately prior to and immediately after the port catheter placement procedures, in both groups. Furthermore, pain and anxiety levels were identified using visual analogue scale (VAS) and state-trait anxiety inventory scales (STAI). Results: On arrival, there were no differences between the patients in terms of serum cortisol and ACTH levels, HR, RR, SBP, DBP and anxiety levels.