Pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda stabilizasyon egzersizleri ile elektromyografik biofeedback eğitiminin karşılaştırılması
A comparison between electromyographic biofeedback training and stabilization exercises on women with pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 330056
  2. Yazar: NURİYE ÖZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, evre 1 ve 2 pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda stabilizasyon egzersizleri, elektromyografik biofeedback eğitimi ve pelvik taban kas eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılmasını amaçladı.Yaş ortalaması 46.23 yıl olan 55 pelvik organ prolapsuslu kadının, pelvik taban kas kuvveti elektromyografi ile, prolapsus pelvik organ prolapsus sınıflama sistemi ile, yaşam kalitesi ise prolapsus yaşam kalitesi ölçeği ile değerlendirildikten sonra olgular, stabilizasyon egzersiz (n=19), elektromyografik biofeedback (n=17) ve pelvik taban kas eğitim grubu (n=19) olarak üçe ayrıldı. Stabilizasyon egzersiz ve elektromyografik biofeedback grubuna haftada 3 kez 8 hafta eğitim, pelvik taban kas eğitim grubuna ise 8 haftalık ev programı verildi. Her grup eğitim öncesi ve 8 hafta sonrası değerlendirildi.3 grubun pelvik aktivasyon kas cevabında artış bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness of stabilization exercises, electromyographic biofeedback training and pelvic floor muscle training on women with stage 1 and 2 pelvic organ prolapse.Totally on 55 women with pelvic organ prolapse whose average age was 43,23 years, pelvic floor muscles were evaluated with electromyography, and prolapse with pelvic organ prolapse quantification system, and the quality of life with prolapse quality of life questionnaire; afterwards, the subjects were divided into three groups; stabilization exercise group (n=19), electromyographic biofeedback group (n=17), pelvic floor muscle training group (n=19). Stabilization exercise group and electromyographic biofeedback group were given training for 8 weeks, 3 times a week. Pelvic floor muscle training group were given eight-week home exercises. Each group was assessed before training and after eight weeks.An increase was found in the pelvic muscle activation response of the 3 groups (p0.05).