Primer enurezis nokturnalı çocuklarda antidiüretik hormon kullanımının kısa dönem idrar ve serum elektrolitleri üzerine etkileri
The effect of antidiuretic hormon on urine and serum electrolyte levels in children with primary nocturnal enuresis
- Tez No: 330085
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda primer enurezis nokturnalı hastalarda desmopressin tedavisinin etkinlik ve yan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza Kasım 2011 ve Şubat 2012 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Departmanı?na başvuran hastalar dahil edildi. Yaşları 5 ila 15 arasında değişen 35 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yapılan fizik muayenesi normaldi. Bütün hastalardan çalışmaya başlamadan önce işeme günlüğü yapılması istendi. Hastaların diurnal semptomu yoktu. Ürolojik veya nörolojik bir hastalığa ait semptomu tespit edilmedi. Çalışmaya gündüz idrar kaçıran, 5 yaş altı ve 18 yaş üstü olan ve altta yatan hastalığı olan hastalar (işeme disfonksiyonu, üriner enfeksiyon, üretral obstrüksiyon, ektopik üreter, obstrüktif uyku apnesi, diabetes mellitus veya insipitus, hipertiroidizm) alınmadı. Çalışmaya katılan hastalara tedavi seçenekleri anlatıldıktan sonra desmopressin tedavisini kabul eden ailelerin çocuklarına desmopressin melt 120 mcg tablet başlandı. Gece yatmadan yarım saat önce tek doz kullanmaları önerildi. Hastalar gece yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kısıtlaması konusunda bilgilendirildi. Hastalar ilk defa primer enurezis nokturna tanısı almış olan hastalardı ve daha önce ilaç tedavisi almamışlardı. Çalışmaya katılan bütün hastalardan tedaviye başlamadan önce sabah kan sodyum, kan potasyum, kan kalsiyum, kan osmolaritesi, idrar soyum, idrar potasyum, idrar kalsiyum, idrar osmolaritesi ve spot idrar sodyum/kreatinin, kalsiyum/kreatinin, potasyum/kreatinin değerleri çalışıldı. Tedavinin üçüncü ve yedinci günlerinde bütün parametreler tekrar edildi. Hastalar desmopressin tedavisinden fayda gördü. Desmopressinin yan etkisi görülmedi. Desmopressin, primer monosemptomatik enurezis nokturnada güvenli, efektif ve iyi tolere edilebilen bir ilaçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the efficiency and adverse effects of desmopressin treatment on patients with primary enuresis nocturna. Patients applied to Gazi University, Medical School Department of Pediatric Nephrology between November 2011 and February 2012 were included in the study. Study group was composed of 35 patients between 5 and 15 in age. The patients were subjected to physical examination from which normal results were obtained. All patients were, before the study, asked to record their micturition frequencies. There were no diurnal symptoms among the patients. No symptom relating to urological or neurological diseases was detected. Patients who have urinary incontinence problems, those younger than 5 years old and older than 18 years old and patients with an underlying disease (such as urinary dysfunction, urinary infection, urethral obstruction, ectopic ureter, obstructive sleep apnea, diabetes mellitus or insipitus, hyperthyroidism) were not included in the study. After explaining the treatment options the patients included in the study, 120 mcg desmopressin melt was applied to children whose parents accepted the desmopressin treatment. They were recommended to take single dose 30 minutes before going to sleep. Patients were instructed not to drink anything within 2 hours before going to sleep. The patients were those who were firstly diagnosed of primary enuresis nocturna and who have never received medication before. Blood sodium, potassium, calcium and blood osmolarity and also urine sodium, potassium, calcium, urine osmolarity and spot urine sodium/creatinine, calcium/creatinine, potassium/creatinine values of all the patients evalueted in the morning urine before their treatments were started. All measurements were repeated on the third and seventh day of their treatment program. The patients benefited from desmopressin treatment and no side effects was rccorded on treatment period. Desmopressin is found to be a safe, effective and highly tolerable medicine for primary monosymptomatic enuresis nocturna