Ziya Gökalp'ın halk bilimi çalışmalarındaki yeri
Ziya Gökalp's situation in folklore studies
  1. Tez No: 330100
  2. Yazar: AYŞENUR NAZLI ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızın amacı Ziya Gökalp'ın halk bilimi çalışmalarındaki yerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle çalışmanın Giriş bölümünde Dünya Halk Bilimi Çalışmaları Tarihi'ne kısaca yer verdik. Folklor terimi ve disiplininin doğduğu yer Avrupa olduğundan ve Avrupalı halk bilimciler Ziya Gökalp'ı etkilediğinden, halk bilimi çalışmaları tarihini Avrupa ile sınırladık. Ayrıca Giriş bölümünde Türkiye'deki halk bilimi çalışmalarının tarihini de aktarmaya çalıştık.Ziya Gökalp'ın hayatını, eserlerini ve edebî kişiliğini de Birinci Bölümde verdikten sonra, çalışmamızın asıl konusunu teşkil eden bölüme, İkinci Bölüme geçtik. Bu bölümde ise Gökalp'ın halk bilimini ilgilendiren çalışmalarını, yöntem ve kuramları çerçevesinde inceleyip değerlendirdik. Ayrıca, yeni Türk devleti yapısının temel düşünce zeminini oluşturan bu çalışmaların Türk halk bilimi çalışmalarındaki yerini tespite çalıştık.Ziya Gökalp, elbette Türk halk bilimi tarihinde önemli bir yere sahiptir. Biz, üçüncü bölümde onun, çalışmalarıyla Türk kültürü ve halk bilimine yaptığı katkılara değinerek etkilediği halk bilimcileri sıraladık.Gökalp, Avrupa'daki folklor çalışmalarını takip ederek bu bilimi ?halkiyat? adıyla Türk âlimlerine ilk kez tanıtan; Türk halk bilimi çalışmalarının yöntemli olarak yapılması gerektiğine ve bu yöntemlerin neler olduğuna değinen; folklor malzemelerinin halk arasından toplanarak incelenmesi gerektiğini savunan ilk düşünce adamımızdır. Onu folklorcu olarak düşünmekten ziyade Türkiye'de folklorun kurucusu olarak görmek gerekir.Bugüne kadar, Ziya Gökalp'ın düşüncesine zemin teşkil eden eserler verilmiştir; ancak Türk halk bilimi çalışmalarına temel oluşturacak görüşleri ciddi olarak ele alınmamıştır. Türk halk biliminde yapılacak akademik bir çalışmanın, Türk halk biliminin kuruluş yıllarına hâkim bir gözle başlaması gerektiği düşüncesiyle bu tez konusu seçilmiştir. Kanımızca bu tez, Türk halk biliminde çalışan ve çalışacak kişiler için, Türk halk biliminin başlangıcı konusunda okunması gereken temel bir kaynak olacaktır.Anahtar Sözcükler1.Ziya Gökalp2.Halk Bilimi3.Türkçülük4.Ulusçuluk5.Halk
Özet (Çeviri)
The goal of our study is to determine the situation of Ziya Gökalp in folklore studies. According to this topic, first of all, we have briefly included ?The History of the Folklore Studies of the World? in the Prologue. We have limited the history of folklore studies to the Europe because of the birthplace of the term and discipline of folklore is Europe and Ziya Gökalp has affected by European folklorists. In addition to this, in the Prologue, we tried to handle the history of Turkish folklore studies.After explaining the life, the work and literary personality of Ziya Gökalp in the First Chapter, we passed the Second Chapter which constitutes the main subject of our study. In this chapter we evaluated and examined his work which is concerning the folklore within his methods and theories.Ziya Gökalp, of course, has an important place in Turkish folklore history.We, in the Third Section, referring to his contributions to the work of the Turkish culture and folklore scientists have listed the people he affected.Gökalp is our first scholar who introduced folklor as the name ?halkiyat? to Turkish scholars for the first time by following the European folklore studies; who addressed the need to work with methods in Turkish folklore studies and what these methods are; who claimed to examine the folklore materials by collecting fom the folk. Rather than thinking of him as a folklorist it is must to see him as the founder of folklore in Turkey.So far, the Works that formed the basis of Ziya Gökalp?s ideas were given but the views that provide the basis for Turkish folklore studies is not dealt seriously. The subject of this thesis is chosen because, a study on Turkish folklore scholarly, should begin with a view to know the founding years of Turkish folklore. In our opinion this thesis will be an essential resource to be read about the beginning of Turkish folklore for the people who work currently and going to work in Turkish folklore.Key Words1.Ziya Gökalp2.Folklore3.Turkism4.Nationalism5.Folk