Türk Anayasa Mahkemesi ve Türk Anayasalarının ruhu
The Turkish Constitutional Court and the spirit of the Turkish Constitutions
- Tez No: 330107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
1961 ve 1982 Anayasaları'nda hiyerarşik olarak sıradan anayasa normlarının üzerinde ve tüm anayasanın yorumlanmasında kullanılan iki temel ilke vardır. Anayasanın ruhu da denilen bu blok laiklik ve devletin bölünmez bütünlüğünden oluşur. Schmittçi bir anayasal tasarımı andıran bu yapı 1961 Anayasası ile kurulan Anayasa Mahkemesi tarafından oluşturulmuştur. Anayasa değişikliklerinin anayasaya aykırılığının tespiti ve siyasi parti kapatma davalarında ortaya çıkan bu ruh, 2000'li yılların sonuna kadar tüm anayasal düzen için belirleyici olmuştur. Ancak 2000'li yılların sonundaki toplumsal dönüşüm hem anayasanın ruhunun toplumsal desteğini azaltmış hem de Anayasa Mahkemesi'ni içtihatlarında değişikliğe zorlamış ve yeni bir anayasa ihtiyacını kuvvetlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a hierarchy among constitutional norms and there are two fundamental principles that are used to interpret the whole constitution and to demonstrate the supremacy of the constitution. This two fundamental principles which constitute the spirit of the connstitution, are the principle of laicite and the indivisible unity of the state. This kind of structure, which was constructed through the Constitutional Court in 1961, reminds the Schmittien constitutional thought. The spirit that influenced the whole constitutional system after 2000, came up with the decision of the constitutional court, regarding constitutional amendments and political party closures. However, the transformation in society, led up to a lower social support of the constitutional spirit and forced the constitutional court to a change of jurisprudence. As a result we can say that all these developments state the strong emerge of a new constitution.