Raven'in ilerleyen Matrisler Plus Testi'nin 6,5-8 yaş çocukları üzerinde geçerlik, güvenirlik, ön norm çalışmaları ve motivasyon stilleri tespiti ile ilişkisinin incelenmesi
Raven's progressive Matrices Plus Test's reliability, validity and pre norm studies on 6,5-8 year old children and the investigation of the relationship between there and the motivation types
  1. Tez No: 330108
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DAVASLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Raven'in Standart İlerleyen Matrisler PLUS Sets A-E Testi'nin 6,5?8 yaşları için geçerlik, güvenirlik, ön norm çalışmaları ve motivasyon stili tespitinin yapılmasıdır. Yapılan analizlerde zekâ düzeyleri ile motivasyon stilleri tespiti yapılmış ve bu değişkenlerinin sosyodemografik özellikler açısından ilişkileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini; İstanbul ilinde farklı sosyodemografik özellikleri göz önünde bulundurulan 362 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada Raven Standart Progressive Matrices PLUS ve Catell Zekâ Testleri, Motivasyon Stilleri Tespiti formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Güvenirlik çalışmaları için, test-tekrar test ile Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Bununla birlikte madde toplam, madde kalan, madde fark değerlerine bakılarak madde analizi yapılmıştır. Geçerlik çalışmaları için, Catell ile Raven Standart Progressive Matrices PLUS testleri benzer ölçek ilişkisi kullanılarak eşzaman test geçerliği ve Beyazıt Ford Otosan İÖO'da okuyan üstün öğrenciler ile üstünlerle eğitim alan normal öğrenciler için Bağımsız Grup T-Testi yapılmıştır. Örneklemin yaş, cinsiyet, okul türü, sosyoekonomik durum, anne ve baba öğrenim durumu gibi sosyodemografik özellikleri, gruplar arası farkların belirlenmesi ve norm çalışması için İlişkisiz Örneklem T Tesi ve One-Way Anova analizleri kullanılmıştır. Sonuçların tümü için SPSS istatistik programı kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, Raven Standart Progressive Matrices PLUS Sets A-E'nin geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu saptanmıştır. Beyazıt Ford Otosan İÖO ile çalışmanın yapıldığı devlet okulları ve özel okullardaki öğrencilerin RSPM ile zekâ düzeyleri bulunmuş, Motivasyon Stilleri Ölçeği ile de motivasyon stilleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to apply Raven?s SPM Plus Version Sets A-E Test to the motivation style program through validity, reliability and norm studies for the students aged between 6,5?8. Analysis focuses on the relation between intelligence and motivation styles and investigates the variations of intelligence and motivation styles within socio-demographic characteristics.The research comprises 362 students taking the various socio-demographic characteristics in İstanbul into consideration. RSPM PLUS Version and Cattel Tests, Motivation Style Determination Forms and personal information form are used for the study to get several demographic characteristics.For the reliability of the study, Cronbach alpha coefficient is figured out by test-retest. Besides, items are analized by looking at item total, item remain, item difference. For validity, Catell and RSPM PLUS Tests, synchronous/ concurrent test validity by using the similar scale relation, and independent Group T-Test both for gifted students and average students being educated with the gifted altogether at Beyazıt Primary School have been implemented. One-Way Anona and Indepentend T Test analysis is utilized to determine the demographic characteristics of the study group, to find out the differences between the groups, and to identify the norms. All results are gathered by SPSS statistics program.In the end of the study, RSPM is proved to be a valid and reliable evaluation medium. Beyazıt, private and public schools are included in the study, The students? intelligence levels are determined by RSPM and their motivastion styles are determined bu using the motivation style inventery.