Türkiye geocorinea (heteroptera: lygaeidae) faunası üzerinde sistematik çalışmalar
  1. Tez No: 6097
  2. Yazar: SUMRU ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
-72- ÖZET Bu çalışmada, predator türleri kapsayan Geocori- nae (Het. : Lygaeidae) altfamilyasmm, yurdumuzda bulunan türleri, yayılışlara, bulundukları yerler, habitatları ve konuk çularmın saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç için daha önce yurdumuzun çeşitli yerle rinden toplanıp Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Ko ruma Bölümü Entomoloji Anabilim Dalı kolleksiyonlarında sak lanan örneklerin incelenmesi ve ilgili literatürün taranması yöntemleri uygulanmış ti re Yapılan çalışmalar sonucundu Türkiye'de ? cinse bağlı toplam 8 tür saptanmıştır. Bunlar, Piocoris Stâl cin sine bağlı Piocoris erythrocephalus (P.-S.), P. lurid us Fr.j Geocoris Pn. cinsine bağlı Geocoris grylloides (L. ), G. pal- lidipennis ( C. ), G. arenarJus ( Jak. ), G. megacephalua ( R. ), G. lineola (Rb.) ve G. ater (P.)'dir. Bu çalışmada, yurdumuzda bulunan Geocorinae alt- familyasma bağlı cins ve türlerin teşhis anahtarları yapıl mış, sinonimleri verilmiş ve genel özellikleri anlatılmıştır. İncelenen türlerin dünyadaki ve yurdumuzdaki yayılışları ve literatüre dayanılarak habitat ve konukçularıyla bazı türler hakkında biyolojik notlar verilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre Piocoris erythro cephalus (P.-S.), P. luridus Fr., Geocoris megacephalus (R. )ve G. ater (F.)'in yurdumuzda en yaygın türler olduğu anlaşıl mıştır.
Özet (Çeviri)
-73- SUMMARY SYSTEMATICAL STUDIES OF TURKISH GEOCORINAE ( HETEROPTERA : LYGAEIDAE ) The purpose of this study is to bring to light the morphologies, the distributions, occurrences and habi tats of the species of the Turkish Geocorinae which are living as predator on some soft - bodied insects. The deposited material in the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Ege, Izmir are used for examination in this study. By this study, 8 species belonging to the ? gene ra of Geocorinae had been found. These are: Pi oc oris eryth- rocephalus (P.-S.), P. luridus Fr. ; Geocoris grylloldes (L.)# G. pallidipennis ( G. ), G. arenarius ( Jak " ), G. megacepha- lus (R.), G. lineola (Rb.) and G. ater (F.). In this study, the keys to the genera and speci es are also given. Their general characteristics, synonyms, distributions, hosts and some biological notes are aloo gi ven. P. erythrocephalus (P.-S.), P. luridus Fr., G. megacephalus (R. ) and G. ater (F.) had been found the most abundant species of Turkish Geocorinae.