Ortaokul öğrencilerinde okula aidiyet duygusunun arkadaşlara bağlılık düzeyinin ve empatik sınıf atmosferi algısının incelenmesi
Investigation of the sense of school belonging, peer attachment and empathic classroom atmosphere among secondary school students
- Tez No: 330161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinde okula aidiyet duygusunun arkadaşlara bağlılık düzeyinin ve empatik sınıf atmosferi algısının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bu üç değişken arasındaki istatistiksel ilişkiler de ele alınmıştır. Araştırmanın evreni 2011?2012 Öğretim Yılında Adana ili merkez ilçelerindeki ortaokullara devam eden altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Evrendeki ilköğretim okullarından alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyden olacak şekilde yansız küme örnekleme yoluyla üç okul belirlenmiştir. Araştırmaya, alt sosyo-ekonomik düzeydeki okuldan 207, orta sosyo-ekonomik düzeydeki okuldan 205 ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki okuldan da 190 olmak üzere toplam 602 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada veriler üç farklı ölçme aracı kullanılarak toplanmıştır. Bunlar, Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği (OADÖ) (Goodenow, 1993a), Empatik Sınıf Atmosferi Tutum Ölçeği (ESATÖ) (Özbay ve Şahin, 2000) ve ?Arkadaş Bağlılığı Ölçeği? (ABÖ) (Hortaçsu, Oral ve Yasak-Gültekin, 1991)?dir. Verilerin analizinde SPSS 11.5 paket programı kullanılarak betimsel istatistikler incelenmiştir. Ayrıca bağımsız gruplar t testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulguların anlamlı olup olmadığının değerlendirilmesinde .05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Analizler yapılmadan önce örneklemin ?doğrusallık? ve ?normallik? sayıltılarını karşıladığı belirlenmiştir. OADÖ?den elde edilen bulgulara göre Adana ili merkez ilçelerindeki ortaokulları öğrencilerin okula aidiyet duygusu ortalamaları toplam ve alt boyutlar bazında ortalamanın üzerindedir. Araştırma sonuçları üst sosyo-ekonomik düzeye sahip okullardaki öğrencilerin, alt ve orta sosyo-ekonomik düzeye sahip okullardaki öğrencilere göre kendilerini okullarına daha fazla ait hissettiklerini göstermiştir. Araştırmada, ortaokul öğrencilerinin okula aidiyet duyguları, arkadaşlara bağlılıkları ve empatik sınıf atmosferi algıları arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca arkadaş bağlığı ile empatik sınıf atmosferi algısının öğrencilerin okula aidiyet duygularının anlamlı yordayıcıları olduğu belirlenmiştir. Yordayıcı değişkenlerin okula aidiyet duygusu üzerindeki göreli önem sırası, arkadaş bağlılığı ve empatik sınıf atmosferi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the sense of school belonging, peer attachment and empathic classroom atmosphere among secondary school students. The statistical relationships between these three variables also investigated in the study. Research population includes sixth, seventh and eighth grade students which proceeds their secondary school from Adana central districts in 2011-2012 school year. Three schools, which were identified as lower, middle and upper social economic status by unbiased cluster sampling method, is selected from the research population. The research is conducted on 602 students; 207 of them from the school which has low socio-economic status, 205 of them from the school which has middle socioeconomic status and, 190 of them from the school which has high socio-economic status. Data were gathered by three different tools in this research. Psychological Sense of School Membership Scale (PSSM) (Goodenow, 1993) ?Empathic Classroom Atmosphere Scale? (ECAS) (Özbay and Şahin, 2000), ?The Inventory of Peer Attachment? (IPA) (Hortaçsu, Oral and Yasak-Gültekin, 1991). In data analysis, descriptive statistics were examined by means of SPSS 11.5 package software. Furthermore, independent samples t-test and multiple regression analysis were used. In evaluating the findings in being significant or not 05 significance level is determined as the criteria. It is identified before these are done that the sample meets the premises for ?linearity? and ?normality?. According to findings of PSSM sense of school belonging level in secondary schools in Adana central districts is above average accordingly in both total points and sub dimensions. In socio-economical relationships, sense of school belonging in students of upper socio- economic status schools is higher than the sense of school belonging of lower and middle socio-economic status school students. The results of the study indicated that there are significant relationships between the sense of school belonging and variables of attachment to friends and empathic classroom atmosphere in secondary school students. Furthermore, sense of school belonging levels was predicted significantly by the variables of peer attachment and empathic classroom atmosphere. The order of importance in precursor variables on sense of school belonging is as peer attachment and empathic classroom atmosphere.