Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-60 ay ve 61-72 ay grubu çocuklarının ana dil gelişimleri ile ikinci dil öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mother tongue developments and a second language learning of children who continue to pre-school education institutions
- Tez No: 330162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYPERİ SIĞIRTMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya çapında ikinci dil öğrenmenin önemi ve yararı yadsınamaz. Okul öncesi dönemin de ikinci dil öğrenmek için oldukça elverişli bir dönem olduğunu araştırmalar göstermiştir. Bu çalışma ?Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-60 ay ve 61-72 ay grubu çocukların ana dil gelişimleri ile ikinci dil öğrenmeleri arasında ilişki olup olmadığını , öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Adana ilinin, Çukurova ilçesinde, okul öncesinde İngilizce eğitimi veren bir özel okula devam eden 59 çocuk ile yürütülmüştür. Çocukların ana dil gelişimlerini belirlemek için Portage Gelişim Tarama Envanterinden yararlanılarak hazırlanan dil testi ve düz anlatım yöntemine dayalı dil etkinliği uygulanmıştır. Uygulanan dil etkinliğinin ses kayıtları alınmıştır. Çocukların ikinci dil öğrenme başarısını belirlemek için ise, beş ay boyunca İngilizce öğretmeni tarafından İngilizce eğitimi alan çocuklara araştırmacı tarafından İngilizce başarı testi uygulanmıştır. Aynı zamanda çocukların ailelerine kişisel bilgi formu gönderilmiştir. Araştırma sonucunda Portage Gelişim Envanterinden yararlanılarak hesaplanan dil testi puanları ile İngilizce başarı testinden alınan puanlar arasında 48-60 ay yaş grubunda yüksek düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki olduğu, 61-72 ay yaş grubunda ise orta düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çocukların hikaye anlatımlarında kullandıkları toplam sözcük sayıları ile İngilizce başarı testi puanları arasında; 48-60 ay grubunda orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu, 61-72 ay grubunda ise yüksek düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki; ayrıca çocukların hikaye anlatımlarında serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden elde ettikleri toplam puanlar ile İngilizce başarı testi puanları arasında; 48-60 ay ve 61-72 ay yaş grubunda orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance and benefit of a second language learning is incontrovertible all around the world. Also, the researchers have shown that pre-school period is a very favorable period to learn a second language. This study was carried out in order to“understand whether there is a relationship between mother tongue developments and a second language learning of children who continue to pre-school education institutions”. This study was carried out with 59 children who continue to a private school giving English education in pre-school in district of Cukurova, province of Adana. The language efficiency was applied based on language test and direct expression method prepared by taking advantage of Portage Developmental Scanning Inventory in order to determine the mother tongue developments of children. The voice records of the language efficiency applied were recorded. The English achievement test was applied by researcher to children who receive English education by English teacher for five months for determining the achievement of a second language learning of children. Also, the personal information form was sent to families of children. As a result of the research, it was observed that there is a positive significant relationship at high level in group of 48-60 months, a positive significant relationship at medium level in group of 61-72 months between scores of language test prepared by taking advantage of Portage Development Inventory and scores obtained from the English achievement test. It was found that there is a positive and significant relationship at medium level in group of 48-60 months and a positive significant relationship at high level in group of 61-72 months between the total number of words used in story-telling and English achievement test scores of children; and also there is a positive and significant relationship at medium level in group of 48-60 months and 61-72 months between total scores obtained from chapters of statement-complication-resolution in story-telling and English achievement test scores of children.