Mukayeseli fıkıh bağlamında kurban ve kurbanın hükmü
Comparative inability to emerge from istanbul in the context of sacrifice and sacrifice
  1. Tez No: 330164
  2. Yazar: BİLAL DÜZBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarih incelendiği zaman, hemen hemen tüm toplumlarda, farklı şekillerde de olsa kurbanın varlığına rastlanmaktadır. Kurban, tarihi itibariyle Hz. Adem?e kadar uzanan bir ibadettir. Bu ibadet, Müslümanlar arasında da Allah?a yakınlaşma amacıyla ifa edilmektedir. Mezhepler penceresinden kurban ibadetinin hükmüne baktığımız zaman farklı hükümlerin olduğunu ve âlimlerin kurban ibadetinin hükmü konusunda ihtilaf ettiklerini görmekteyiz. Özellikle ihtilafın bir cephesinde Hanefi alimlerin bir çoğu dururken, diğer cephede cumhur alimler bulunmaktadır. Müslümanlar arasında bir kesimin kurban ibadetinin ifasına oldukça önem vermesi, diğer bir kesimin ise ilgili ibadetin ifası hususunda aynı ehemmiyeti göstermemesini, bu ihtilafın pratik hayata yansıması olarak kabul edebiliriz. Hanefiler bu ibadetin hükmü konusunda vacip kavramını kullanırlarken, cumhur ulema ise müekked sünnet tabirini kullanmaktadırlar. Bu ihtilafın bir nebze de olsa giderilmesi adına, hükmü konusundaki tarafların delillerinin iyi tahlil edilmesi gerekmektedir. Özellikle bu konuda başta ayetlerin, ardından da Hz. Peygamberin fiili uygulamasının incelenmesinin önemi büyüktür. Çalışmamızda öncelikle kurban ibadeti ile ilgili delil alınan Kevser suresinin 2. ayetini ayrıntılı bir şekilde inceledik. Akabinde delil alınan rivayetler hakkında İslam alimlerinin görüşlerine yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
When we examine history, almost all societies, albeit in different ways seen in the presence of the sacrifice. The sacrifice, as of the date of worship dating back to Adam. This worship is performed for the purpose of nearness to Allah among Muslims. When we look at the provisions of the window of sects worship of sacrifice is different provisions and scholars dispute that the victim can see that the provision of worship. Most of the Hanafi scholars, especially in front of a dispute while the other fronts are general scholars. Discharge of a very important segment of Muslims should worship the sacrifice, the other is a section of the same significance to show respect for the performance of worship, we can assume that this conflict as a reflection of practical life. While using this concept of worship obligatory on the provision of Hanafis, the general scholars use the term sunnah muakkada. Overcome this conflict, albeit a bit on behalf of the parties in the provision of evidence needs to be better analyzed. Especially in this regard, particularly the ayahs, and then the Prophet is of great importance to examine the actual application. In our study, the first evidence of ritual sacrifice examined in detail in the Sura Kevser ayah 2. Subsequently, the views of Islamic scholars have tried to give evidence about the rumors.