Poésie dans l'enseignement du Français
Fransızca öğretiminde şiir
- Tez No: 330212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZTİN PASSERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde bilgi çeşitli teknolojiler sayesinde kolayca ulaşılabilir bir hale gelmiştir ve bunun sonucunda dünya hızla gelişip değişmektedir. Yabancı dil de bu hıza ayak uydurmuş ve giderek önemini artırmıştır. Eski zamanlarda dil öğrenmek bir lüksken, bugün bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebepledir ki, bilgiye ulaşmak da önem kazanmıştır. İnsanlar bilgiye ulaşmak amacıyla daha iyi iletişim kurmak zorundadırlar. Bu noktada, çalışmamızın konusu olan Fransızca eğitiminin önemi de küçümsenemez. Bu çalışmada, kültürün ve bilginin etkin aktarımında önemli bir rol oynayan, şiir dilinin yabancı dil eğitiminde nasıl kullanılacağı konusunu incelemeye çalıştık. Bunu yaparken, bir yandan, şiir dilinin oluşum ve anlamlandırma süreçlerini inceledik, diğer yandan da şiir dilinin yabancı dil öğretiminde nasıl kullanılacağı konusunda öneriler getirmeye çalıştık.Yabancı dil öğrenim sürecinde, etkili bir öğretim için uygulanan öğretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi, yazılı ve sözlü becerilerin gelişimine yardımcı olması gerekmektedir. Bu nedenle, yabancı dil öğretiminde şiir kullanılması eğitimi daha aktif hale getirir, çünkü şiir dili öğrencilerin dikkatinin çekilmesi konusunda kolayca güdülenmeyi sağlar. Bir yabancı dil sınıfında şiirsel nitelik taşıyan öğelerin kullanılması, öğrencilerin yazılı ve sözlü anlatımlarının gelişmesinde tetikleyici bir unsurdur. Bu açıdan, bu çalışma, şiirin Fransızca eğitiminde kullanımı önererek eğitim sürecinin daha kaliteli hale getirilmesini amaçlamaktadır.Çalışmamızda, öncelikle, şiir dilinin oluşumunu inceledik, daha sonra doğal dil (temel göstergesi sözcükler olan, eklemli dil) ve şiir dili sistemlerini inceledik ve daha sonra bu dilleri karşılaştırarak, anlam oluşturma süreçlerini ele aldık. Bunu yaparken, şiirin niçin daha etkili bir iletişim sistemi olduğunu değerlendirmeye çalıştık.Bu çalışmamız yabancı dilin öğretiminde yer alan sözcük bilgisi, yazma, okuma, dilbilgisi gibi derslerde etkin bir şekilde kullanılabilir. Bu çalışmanın, Fransızca'nın yabancı dil olarak öğretiminde şiirin kullanımı konusunda öneriler getirerek yeni uygulamaların kullanılmasına yardımcı olmasını bekliyoruz.
Özet (Çeviri)
Today, knowledge has become easily accessible thanks to the various technologies and as the result the world has changed and developed rapidly. This has increased the importance of learning a foreign language. In ancient times, learning a language was a luxury, but today it`s a necessity. For this reason, access to knowledge has also taken some importance. People need to better communicate in order to get accurate knowledge. Hence the fact that one can not underestimate the importance of our topic work,