Meme kanserli hastaların kemoterapötik ajanları tolere edebilmelerinde eğitimin etkisi
The Effects of education on the tolerance of chemotherapeutic agents of the patients with breast cancer.
- Tez No: 33026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 ÖZET Bu çalışma, kemoterapi alan meme kanserli hastaların tedavi sırası ve sonrası dönemde kemoterapötik ajanların etkisine bağlı olarak gelişen yan etkilerin oluşturduğu rahatsızlığı minimum düzeye indirgemede eğitimin etkinliğini saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız, I.Ü.Genel Cerrahi Meme Hastalıkları Araştırma ve Tedavi Ünitesi ile t.Ü.Onkoloji Enstitüsü Vl.Polikliniğine başvuran ve kemoterapi uygulanması planlanmış 30'u deney grubu, 30'u kontrol grubu için rastlantısal olarak seçilmiş 60 meme kanserli kadın hasta ile gerçekleş- tirilmşitir. Verilerin elde edilmesinde, araştırmacının hazırladığı birinci bölümünde demografik özelliklerin, ikinci bölümünde kemoterapi yan etki lerinden korunmaya yönelik hemşire önlemlerinin uygulanması, üçüncü bölümünde de yaşanan yan etkilerin sorgulandığı bir anket kullanılmıştır. Deney grubu hastalara anket uygulamasından önce kemoterapi hakkında bilgilerin ye raldığı araştırmacı tarafından hazırlanmış bir rehber kitapçık verilerek kemoterapi hakında teke tek görüşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This study is planned to detect the effects of education in reducing to a minimum level the side-effects caused by chemotherapeutic agents during and after treatment periods of breast cancer patients treated with chemotherapy. Our study was performed by giving chemotherapeutic treatment to 60 randomly selected female patients that applied to the breast diseases research & treatment unit of the surgeyr dept. of Istanblu University and the 6th Clinic of the Oncological Institute of Istanbul University - 30 of whom formed the control group and 30, the experimental group. To achieve the data, the researcher used an enquiry that interrogates the demographic characteristics in the first part, the protective measures taken by nurses against the side-effects of chemotherapy in the second part and the side-effects themselves in the third part. Before pursuing on with the enquiry with the experimental group patients. They were given a guide booklet and were briefed individually about chemotherapy by the researcher.