Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde enterik bakteri geçişi ile hemşirelik işlemleri ve klinik özelliklerin ilişkisinin belirlenmesi
Relation between nursing procedures, clinical characteristics and transmission of enteric bacteria in neonatal wards.
- Tez No: 33025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 ÖZET Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebeklerin boğaz, göbek ve rektal kolonizasyonlannı ve bunun bakım işlemleri ve klinik özellikleri ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Kliniği Yenidoğan Yoğunbakım ünitesinde yapılmıştır. Bu üniteye 1995 yılı içerisinde yatan bebekler, araştırmanın evrenini oluşturmuştur, örneklem grubunu Nisarv Haziran tarihleri arasında yoğunbakım ünitesinde yatan toplam 42 bebek oluşturmuştur. Araştırmada veriler, denekler iki ayn gruba ayrılarak,bir kontrol grubu ve bir deney grubu oluşturularak elde edilmiştir. Deney grubuna hiç müdehale edilmeden kültürler alınmıştır. Kontrol grubundan ise, hemşirelerin her bebek için ayn gömlek ve bakım sıra sında steril eldiven takmalan sağlanarak kültürler alınmıştır. Alınan kültürlerin mikrobiyoloji laboratuvannda ekimi yapılmıştır. Ortamdan ve personelden alınan kültür sonuçlan ile karşılaştırma yapılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubuna ait veriler karşılaştırarak aralannda fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şunlardır; Yoğunbakım ünitesinde en fazla kolonizasyon oluşturan bakteri E.coli ve ikinci olarak Klebsiella pneumoniae'dir. Personelin ellerinden ve boğazlarından büyük oranda bakteri izole edilmemiştir. Ortamdan alınan kültürlerden izole edilen bakterilerle, bebeklerde kolonizasyon oluşturan bakteriler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Deney grubunda uygulanan her işlem öncesi steril eldiven giyme ve her bebek için ayn gömlek giyme önlem leri etkin bulunmuştur. Hemşirelerin el yıkamaları el antisepsisi açısından uygun bulun muştur.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY This research has been planned for the purpose of studying the colonisation of umbilicus.throat and rectum of infants who are in NICU.And we aimed to examine the relationship between colonisations and clinical characteristics and nursing care activities. This research was performed in the Pediatric Clinic of Gülhane Military Medical Academy. Sampling of the research has been based on 42 infants who have been in NICU, already. Data was obtained by taking culture samples of infants' umbilicus, throat and rectum, beside that cultures samples were also taken staffs hands, throat and so we taken some cultures samples from clinical environment. Sampling was divided into two group as control and experiment group. While control group was examined, we intervented the environment and we wanted the nurses to individualized gowning and gloves.ln expreiment group, we taken cultures without any control. In the assesment of data, percentage, chi-square have been applied. In the research.it has been determined that; -In the NICU, mostly E.coli has been isolated and Klebsiella is following E.coli. -In cultures of staffs' hands and throat no bacteria has isolated. -There is no meaningful relationship between the environmental colonisation and infants' colonisation.