Kur'ân-ı Kerim'de SLM ve SLH köklerinin semantik incelemesi
The semantic analysis of SLM and SLH Roots in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 330289
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Kur?ân-ı Kerim, on dört asır önce insanlığın hayat tabakalarına inerek insanların her iki dünya saadetini sağlamayı amaç edinmiş yegâne bir kitaptır. Arap dilinde inmiş olan bu ilahi vahyi anlamak ve yaşamak Arapların olduğu gibi Arap olmayanların da en temel görevidir. Dolayısıyla günümüzde Kur?an-ı Kerim terminolojisinin doğru anlamına veya bir başka deyişle ilk anlam / kök anlamına ulaşabilmek için dilde meydana gelen anlam hareketlerini ortaya koymak ve Kur?ân sözcüklerini, semantik bir metoda başvurarak incelemek bizleri kesin bir sonuca götürebilmektedir. Bu çalışmada Kur?ân-ı Kerîm?de yer alan SLM ve SLH köklü kelimeler, art-süremli semantik yöntemle incelenmiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde tezin konusuna, amacına, önemine ve çalışmada takip edilen metoda değinilmiştir. Birinci bölümde; öncelikle SLM ve SLH köklerinin etimolojik yapısı incelenmiştir. Köklerin kullanımları; ilk dönem, son dönem Arapça sözlükleriyle günümüz Arapça- Türkçe ve Osmanlıca-Türkçe sözlüklerden tespit edilerek, bunların karşılıkları verilmiştir. İkinci bölümde ise, SLM ve SLH köklü kelimelerin Kur'ân-ı Kerim'de hangi anlamlarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Sonra bu köklerin ayetlerde sahip olduğu anlamlara göre anlam grupları oluşturulmuştur. Belirlenen bu anlam gruplarında yer alan SLM ve SLH köklü kelimeleri, mütercimlerin Türkçe?ye hangi anlamlarla çevirdikleri tespit edilmiştir. Ardından SLM ve SLH köklü kelimelerin çeşitli tefsir kaynaklarında nasıl anlamlandırıldığı incelenmiş ve semantik değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is a unique book that was revealed fourteen centuries ago to provide people happines in both worlds. To understand and live this divine revelation in the Arabic language are the fundemental tasks of both of Arab and non Arab peoples. Therefore, understanding the Qur?anic terminology today, in other words reaching the first/root meaning (semanteme) and presenting the semantic changes in the language and analyzing the words of the Qur'an by using a semantic method, may give us conclusive results. In this study, SLM and SLH rooted words in the Qur?an are analyzed with the diachronic semantic method. The study consists of the introduction and two chapters. In the introduction the subject, the objective, the importance and the method of study are touched on. In the first chapter, particularly the etymologic structure of the SLM and SLH roots are analyzed. The uses of roots are given by determining them from the first and recent period Arabic dictionaries and Arabic-Turkish and Ottoman Turkish dictionaries, also equivalents of those words are presented. In the second chapter, it is determined in what meanings SLM and SLH roots are used in the Holy Qur'an. Then, semantic groups are formed with regard to the meanings these roots have in the verses. SLM and SLH rooted words in these semantic groups are also investigated regarding their translations into Turkish. Following this, how SLM and SLH rooted words are used in various interpretations is studied ( exegesis, tefsir) and a semantic evaluation is done.