Hititlerin kullandığı bir müzik aleti: GIS °INANNA
A musical instrument used by the Hittites: GIS °INANNA
- Tez No: 330309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Tarih, Music, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hititçe çivi yazık tabletlerde tanrılar için kutlanan pek çok bayram ve çeşitli ritüeller bulunmaktadır. Bu tabletlerde müzik ve dans, büyük yer etmiştir. Kültün tam olarak yerine getirilmesi için yapılacak her adım önceden belirlenmiş ve kaydedilmiştir. Müziğin icrasında insan sesi önemli bir unsurdur. Şarkılara müzik aletleri eşlik etmiştir. Tezin konusunu oluşturan GIS °INANNA çalgısı şarkılara eşlik etmiş ve kimi zaman da törenlerde tek başına müzik yapmak için kullanılmıştır. Önceleri arp olduğu öne sürülmüş, fakat sonra lir olduğu anlaşılmıştır. Törenlerde nasıl çalındığı, ne gibi eylemlere eşlik ettiği tek tek incelenmiştir. Arkeolojik belgelerle filolojik bilgiler karşılaştırılmış ve müzikologların görüşleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Hitite cuneiforms tablets there are many festivals which celebrate for gods and many kind of rituals. Music and dance take places in these tablets. Because of fulfillment of cult exactly properly, every step was determined previously and saved. For make music, the human voice is important factor. Songs are accompanied by musical instruments. The instrument named“GIS DINANNA”, which is the subject of this thesis accompanied to songs and sometimes it made music at the ceremonies alone. Previously it was suggested that this instrument was harp. But now, we know that GIS DINANNA is lyre. Archaeological documentations were compared with philological informations and musicologists comments were taken into account.