Kur'an'da polemikler
The polemics in the Qur'an
  1. Tez No: 330313
  2. Yazar: BAYRAM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Toplumların, sahip oldukları inanç ve değerlerinden vazgeçmeleri kolay olmamıştır. Kur'an'ın değiştirmeyi hedeflediği toplum da, benimsediği bu değerleri ısrarla savunma yoluna gitmiştir. Onların bu tutumlarının arkasında dini, siyasi, ekonomik ve psikolojik sebepler yer almaktadır. Değişimin karşısında yer alanlar, bu mücadelelerinde başarılı olabilmek için her türlü yolu denemekten de geri durmamışlardır. Bu gerçek Kur'an vahyi için söz konusu olduğu gibi Kur'an'dan önceki vahiyler için de söz konusudur.İlahi vahiylerin karşısında yer alan toplumların itiraz ettikleri konuların başında iman konusu yer almaktadır. Sadece bir olan Allah'a iman etmek ve inanılan diğer tüm varlıkları terk etmek, peygamberlerin mücadelelerinin temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, vahyin muhtevası, vahyi getiren peygamberin bizzat kendisi, ahiret inancı ve ahlaki değerler de bu toplumlar tarafından karşı çıkılan konular arasında yer almaktadır.İnsanların anlayış özellikleri birbirinden farklı olmaktadır. Kimisi duygusal yönden etkilenmeye açık iken, kimisi delillerle ikna olmakta, kimisi de tartışma yolunu tercih etmektedir. Kur'an, indiği toplumla olan diyaloglarında bütün bu özellikleri dikkate almış ve herkese anladığı dilden hitap ederek onları ikna yoluna gitmiştir. Yine Kur'an, tartışmalarda gerçeğin ortaya çıkmasını hedeflemiş, bu hedefin gerçekleşmesi için gerekli olan kuralları tespit etmiş ve faydasız tartışmalardan da sakındırmıştır.23 yıllık bir zaman diliminde inen Kur'an, vahiy süreci boyunca toplumsal şartları dikkate almış, toplumun ihtiyaç ve sorunlarını göz ardı etmemiştir. Kur'an, içerdiği ayetlerle zaman zaman toplumu yönlendirmiş, zaman zaman da toplumda meydana gelen gelişmelere doğrudan müdahale ederek ortaya çıkan problemleri çözüme kavuşturmuştur. Böylece Kur'an, vahiy süreci boyunca hitap ettiği toplumla canlı bir iletişim içerisinde olmuştur. Bu iletişimi Kur'an'ın diyalojik üslubundan da rahatlıkla görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
It hasn?t been easy for societies to give up and adopt other religion and values apart from the ones which they?ve already had. The society, which Koran aims to change, insistently defends these beliefs and values. There have been religious, political, economical and psychological reasons behind their attitudes towards this behavior. The ones who are against to change have always tried various ways to achieve their goals in their missions. This is same for the divine inspirations before Koran as in the real inspirations of Koran.Faith comes first in the issues that the societies which are against to divine inspirations have always argued. Believing only in one-real God and leaving other livings in terms of religion are important principles which form the prophets? struggles. Moreover, the context of divine inspiration, the prophet who took the inspiration, beliefs in after-life and ethical values are among the issues which these kinds of societies disagree.People understandings vary from each other. Some people are open to be affected emotionally; some always want proof and the others prefer discussing on the subject. Koran always tries to persuade by means of giving importance to the dialogues of societies and appealing everyone with their own understanding and language. Furthermore, Koran has aimed to reveal the truth by discussing, has determined the essential rules and avoided unnecessary discussion.Koran, which was completed in 23 years, took the social conditions and values into consideration and never underestimated their needs and problems. Koran has not only shaped the societies with the verses, but also it directly solved the problems which occurred because of the developments in the societies; so, Koran was in a real connection with the society which was given during that time. This communication can be easily seen from the dialogical language of Koran.