Geleneksel tıptan modern Tıbbi Ocaklık Kurumu: Ankara ili Çubuk ilçesi örneği
The Ocak Institution from traditional medicine to modern medicine: The case of Çubuk Ankara
- Tez No: 330314
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TAYFUN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, geleneksel tıbbın günümüzde gördüğü ilgi, tarihsel çerçevede modern ve postmodern süreçler bağlamında ele alınmıştır. Araştırma konusunun odağında ise geleneksel tıbbın bir alanı olan ocaklık kurumu yer almaktadır. İki ana kol üzerinde şekillenen çalışmanın ilk aşamasında gerçekleştirilen alan araştırması, ocaklık kurumu ve uygulamaları konusundaki tartışmaların yürütülmesi için güncel veriler elde edilmesine olanak sağlamıştır. Çalışmada alan araştırmasının verileri, tablo ve grafikler yoluyla sayısal bir analize konu olurken, bu veriler içerikleri ve sayısal değerleri açısından günümüz ocaklık kurumunun sınırlı bir alandaki durumunu ortaya koymaktadır.Çalışmanın diğer aşamasında ise, iyileşmede özellikle de zihinsel süreçlerin önemine vurgu yapan kuramsal yaklaşımlar ve hastalığın fizyolojik nedenleri ve tedavisine odaklanan antik dönem tıp yaklaşımları ile ocak uygulamaları karşılaştırılmıştır. Uygulamalar, psikosomatik tıp, plasebo etkisi, kuantum iyileşme, homeopati, humoral patoloji gibi konvansiyonel tıpta da kullanılan kuramsal yaklaşımlar ışığında çözümlenmeye çalışılmıştır. Söz konusu kuramsal yaklaşımların işleyiş mantığı ile ocak uygulamaları arasında kurulan ilişki, ocak uygulamalarında biçimlenen anlam derinliğini göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation concerns the the condition of the traditional medicine today through the historical frame in modern and postmodern concept. The focus of this reaserch is mainly the ocaklık practices which is one of the main streams of the Turkish traditional folk medicine. The research consist of two main parts. One part deals with the field work and the other part is the interpretation of the data with new concepts of conventional medicine, collected from the field. The field work helps to discuss the contemporary situation of the traditional folk medicine. The data of the field work analysed with graphics and the interpretation of the graphics. This helped us to see the contemporary situation of the folk medicine in a framed area, Ankara Çubuk.The other part of the dissertation is compares the old folk medicine tradition and the contemporary ocaklık practices within the context of new age medicine practices. Practices are analysed within the concept of theroies that are used in conventional medicine like psychosomathic medicine, plesebo impact quantum healing, humoral pathology. The theories mentioned in this research are important because of the relation between the logic of the stressed theories and the practices of folk medicine are parellel and proves the depth of the meaning in folk medicine.