Kur'an ve hadis rivayetlerinde 'kalp' kavramı
The concept of 'heart' in qur'an and hadith narrations
- Tez No: 330319
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETKur'an ve Hadis rivayetlerinde kalp kavramının incelendiği bu çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal bir çerçeve oluşturularak genel anlamda kalp kavramı ele alınmıştır. Bu bölümde İslam düşüncesinde, modern psikoloji ve tıpta kavramın nasıl ele alındığına değinilmiştir.İkinci bölümde antik din ve kültürlerden başlanarak kitabı mukaddese kadar söz konusu kavramın ele alınışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Kur'ân ve hadislerde söz konusu kavramın yakın anlamda olduğu dört kelime incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde kalp kavramı klasik sözlüklerden başlanarak Kur'ân ve hadis rivayetlerindeki kullanımı incelenmiştir.Çalışmamızın sonuç bölümünde İslam'dan önceki kullanımlarından başlanarak incelenen kavramın Kur'ân ve rivayetlerde anlam değişikliğine uğrayıp uğramadığı, Kur'ân'daki kullanımlarıyla hadisteki kullanımları arasında paralellik ya da farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of heart according to Qur'an and hadith narrations and consists of five chapters with introduction. In the first chapter, forming a conceptual framework, `heart concept is discussed in general terms. Furthermore we addressed how the concept has been dealt in Islamic Thought, modern psychology and medical science.In the second chapter we examined how the concept in question has been dealt with by the ancient religions and cultures up to the biblical period. In the third chapter, four terms in the Quran and Hadith which have close meaning of the concept, have been investigated. In the fourth chapter, the concept and uses of heart has been analyzed through the classical dictionaries, Quran and Hadith narrations.We conclude our work with exhibiting, whether the concept has underwent a change of denotation in the Quran and narrations through pre-Islamic uses of the concept. We further presented the paralel and varied uses of the concept in the Quran and Hadith.