Türk Ceza Hukukunda cinsel özgürlüğe karşı suçlar
Crimes againist sexual liberty in Turkish Criminal Law
- Tez No: 330328
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Cinsellik, tarihte her zaman tartışmalı bir konu olmuştur, sanırız gelecekte de bu niteliğini sürdürecektir. Zira cinsel özgürlük kavramı hakkında ortaya çıkan gelişmeler karşısında, bügün dahi cinsellikte meşru (hukuka uygun) olan ile olmayanı (suç) belirleyen çizgiler net değildir. Hukukçuya düşen görev ise, yeri sık sık değişen söz konusu belli belirsiz çizgiyi, daha belirgin hale getirmeye çalışmaktan ibarettir.Çalışma, cinsel suçların tamamını bünyesinde barındırmakta ve TCK'nın 2. kitabının 6. bölümünde düzenlenen ve kanun koyucu tarafından cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar başlığı altında toplanan bu suçlar, aralarındaki ilişkileri de dikkate alarak bir bütün olarak incelenmektedir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm hukuki konuya ilişkin tartışmalara ve cinsel özgürlük kavramına, diğer dört bölüm ise bağımsız suç tiplerine ayrılmıştır.İkinci bölüm“cinsel saldırı”(TCK m. 102) suçuna ayrılmıştır. Bu bölümde ayrıca , çalışma bakımından kilit rol oynayan cinsel davranış kavramı da ele alınmıştır. Üçüncü bölümün başlığı“çocukların cinsel istismarı”dır. (TCK m. 103). Çocukların cinsel istismarı suçunun cinsel saldırı suçuyla ilişkisi ve çocuklara yönelik cinsel davranışların ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesinin yerindeliği, bu bölümde ele alınan başlıca konular arasındadır.Dördüncü bölüm“reşit olmayanla cinsel ilişki”(TCK m. 104) ve beşinci bölüm ise“cinsel taciz”(TCK m. 105) konularına ayrılmıştır. Her bir suç tipi, ceza hukuku özel hükümlere ilişkin klasik inceleme planı çerçevesinde, karşılaştırmalı hukukta ortaya çıkan gelişmeler ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar gözetilerek ele alınmıştır.Çalışmada Türkçe'nin yanı sıra İtalyanca, Fransızca ve İngilizce kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history sexuality always has been a controversial issue and we think it will keep this characteristic alive in the future. In the face of emerging developments on the concept of sexual freedom, even today, the line separating“legitimate”and unlawfull (crime) is not clear. The duty of lawyers, however, to make obvious this vague line which moving up frequently.This study covers all sexual crimes which set out under second book and sixth section of Turkish Criminal Code under the heading of“Crimes against sexual immunity”. Taking into account the relationships between them, whole crimes of this section are analysed in this work. The study consists of five sections. First chapter concerned debates about legal interest protected by these crimes and the concept of sexual liberty. The four other chapters are reserved independent crime types.Second chapter is dedicated to the crime of“sexual assault”(article 102). Also the concept of sexual behaviour which plays a key role in the thesis is studied in this chapter. Name of the third chapter is“sexual abuse of children”, (article 103). Relation between the crime of sexual assault and sexual abuse of children and the appropriatenessof setting up sexual behaviours against children as a independent crime, are some of main subjects analysed in this chapter.Fourth chapter is interested in“sexual intercourse with minors”(article 104) and the fifth one is about“sexual harassment”(article 105). In these chapters, within the framework of the classic study plan of specific provisions of criminal law, each crime type is studied emerging developments in comparative law and considering the problems that arise in practice.In this study, in addition to the turkish ones , Italian, French and English sources are put to use.