Kamu ekonomisi bağlamında vergisel politika uygulamaları
Taxational policy applications in the context of public economics
- Tez No: 330327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SEMİH ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Toplumda vergilemeye karşı oluşabilecek olumsuz değer ve yargılar vergi ödeme istencini azaltabilmekte ve buna paralel mükellefler kamusal mallardan vergi ödemeksizin bedava yararlanabilmektedir. Bunun nedeni ise stratejik etkileşim ve bedavacılıktır. Sorunun çözümüne yönelik işbirliği ve hükümet aracılığı olmadan tam bir tatmin seviyesine ulaşılamadığı gibi etkinsizlik de yüksek olmaktadır. Sonuçta stratejik etkileşimden kaynaklı vergi uyumsuzluğu şeklinde vergileme sorunu ön plana çıkmakta ve dolayısıyla kamu finansmanında yetersizlikler oluşabilmektedir. Diğer taraftan bedavacılık sorunu sunulan hizmetlerin değerinin azalmasına neden olduğu gibi ek maliyetlerin de oluşmasına neden olmaktadır.Politik rekabet içerisinde seçmenlerin desteğini kazanmak isteyen politikacılar, bir taraftan seçmenlerin ödediği vergiyi azaltmak için gayret sarf edebilmekte, diğer taraftan da kamusal ve yarı kamusal malları kişi ya da çıkar grupları lehine bedava ya da kısmi bedavacılık şeklinde sunabilmektedirler. Birinci bölümde kişisel çıkar sağlamak amacıyla stratejik davranan ve bedavacılığa yönelen kişi ya da gruplar olurken, bu bölümde siyasi çıkar amacıyla stratejik davranan ve bedavacılığa yönelenler ise temelde politik ve bürokratik aktörler olmaktadır.Bu kısır döngü kaynak ihtiyacı içerisindeki özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bakımından ağırlıklı olmak üzere uluslararası vergi ikilemi şeklinde ifade edilen uluslararası vergi politikaları benzeri uygulamaların daha yoğun biçimde gündeme gelmesine neden olmaktadır. Vergilendirme ve kamu finansmanı hakkında devam eden tartışmaların temel özelliklerinden biri ise gücün ulus devletlerden küreselleşmeyle beraber uluslarüstü kurumlara aktarılmasıyla yakından ilgili olmasıdır. Bu kapsamda ortaya çıkan küresel vergi sorunları, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin vergisel bağımsızlığını aşındırarak özgür politika belirleme algılarını sınırlarken diğer taraftan da uluslararası tahkim sürecindeki şekliyle hukuki bağımsızlıklarını da zedeleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Some negative prejudices and views against the taxation in society may decrease the will of paying tax and correspondingly, taxpayer may benefit from the public goods without paying any tax. Therefore, the results of this situation are both strategical interaction and free rider. It is not possible to reach an optimum level for the solution of the problem since there is not any government intervention. Therefore, the level of inefficiency is high. As a result, taxation problem appears in the form of tax noncompliance and therefore, deficiencies in public finance appears. On the other hand, the problem of free rider lessens the value of services but also leads to incremental cost.Politicians who want but also to obtain the support of voters strive to decrease the taxes on one hand, and on the other hand they present public or semi public goods to the individuals or special interest group within the concept of free rider or partial free rider. Though, in the first part, there are individuals or interest groups that inclined to free rider and behave strategically in order to get personal benefit, there are also politicians and breucrats who take actions for the free rider and political interest.This vicious cycle causes the intense application of international tax policies called international tax dilemma, especially, in the underdeveloped countries (or third world countries) and developing countries which are in need of source. One of the basic qualities of the current discussions about the taxation and public finance is closely related with the transfer of the power from nation states to meta national institutions owing to globalization. Global taxation problems which appear within this concept, cause both restrictions for the underdeveloped and developing countries for determining free policy by abolishing tax independence , and cause harm to their legal independence in the international arbitration.