İspanyol kaynaklarında Osmanlı imgesi (1580-1641)
The image of the Ottomans in Spanish sources (1580-1641)
- Tez No: 511750
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Akdeniz'de İspanya ve Osmanlı İmparatorlukları'nın hâkimiyet mücadelesi nedeniyle İspanyol Altın Çağı kaynaklarında Osmanlılar ile ilgili pek çok bilgi verilmektedir. Bu çalışmada, 16. yüzyılın son çeyreği ile 17. yüzyılın ilk yarısı arasındaki dönemde İspanyol kaynakları ve aynı zamanda konu hakkında İspanyolca, Türkçe, İngilizce ve Fransızca yazılmış araştırmalar kullanılarak“Osmanlı imgesi”analiz edilmektedir. 16. yüzyıl boyunca Türklerle ilgili ifadelerin sadece arşiv belgelerinde ve kroniklerde geçtiği görülmektedir. Fakat mühim Malta ve İnebahtı seferlerinden sonra İspanyol edebiyatında da bu ifadelere tesadüf edilmektedir. Süphesiz ilginç bir olgu olan bu durumu incelemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra edebiyatta ilk kez Türklerin zikredilmesinin bir sonucu olarak Endülüs'te son kalan Müslümanlar (Moriskolar) ile sık sık birbirine karıştırılmaları üzerinde de durulmaktadır. İspanyol kaynaklarında Osmanlı imgesi konusunda iki tutum vardır: Birincisi, İspanyol yanlısı olan ve dolayısıyla Türklere karşı Haçlı Seferi fikrini güçlendiren tutumdur. Diğeri ise Türkiye Seyahati'nde ve Cervantes'in bazı eserlerinde görülen daha objektif ve hoşgörülü bir görüştür. Bu çalışmada her iki görüşün sebepleri ve özellikleri ele alınarak İspanyol eserleri ışığında dinî hoşgörü tartışması irdelenmektedir. Ayrıca bu tez boyunca önemli başka bir hususun da açıklığa kavuşturulması amaçlanmaktadır ki bu da İspanyol kaynakların tarihî gerçekliğe sadık kalıp kalmadıkları meselesidir. Son olarak, İspanyolların toplumsal bilinçlerinde bir Osmanlı imgesinin oluşturulması konusunda bu kaynakların ne kadar etkili olduğu sorusu da mümkün olduğu kadar cevaplanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Spanish and the Ottoman Empires relentlessly fought for the hegemony in the Mediterranean for almost a century. During this long-lasting conflict, the Ottomans became a usual subject in the Spanish Golden Age sources. This thesis aims to analyze the“Ottoman image”in light of both Spanish primary sources, especially from the last quarter of the 16th century to the first half of the 17th century, and topic-related research in Spanish, Turkish, English and French. It has been noted that over the 16th century the Turks are mentioned only in documentary works such as archives and chronicles. However, after the crucial Christian victories in Malta and Lepanto, they also began to gradually appear in literary works. In addition, when the Turks entered Spanish literature for the first time, they were often confused with the Moriscos, the last heirs of Muslim Iberia. Undoubtedly these interesting processes need to be studied in detail. This thesis will also present some observations about the two main positions in the Spanish sources regarding the Ottomans. On one hand, there were those who wholeheartedly supported the political and military enterprises of the Spanish Monarchy and therefore called for a crusade against the Turks. On the other hand, there were those who showed a more objective and tolerant point of view, like the author of Viaje de Turquía or famous writer Miguel de Cervantes. Actors and their arguments for both of these stances will be analyzed, along with a discussion about religious intolerance. Throughout the whole dissertation special emphasis will be placed on whether or not the Spanish sources remained loyal to the historical truth. Finally, this thesis will try to shed light on how important the role of these sources was, not only in representing the main beliefs of the time but also in the actual shaping of the“Ottoman Image”in Golden Age Spain.