Stratonikeia Akdağ Nekropolü: Somut ve soyut kültür üzerine bir araştırma
The Necropolis of Stratoniceia Akdağ: A study on concrete and abstract culture
  1. Tez No: 330341
  2. Yazar: RAHŞAN TAMSÜ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 748
Özet
Karia Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Stratonikeia, günümüzde Muğla İli Yatağan İlçesi sınırlarında Eski Eskihisar Köyü yerleşim alanında yer almaktadır. Kentte 1977 yılında başlayan arkeolojik kazılarla birlikte, kentin kuzey kapısından başlayan ve Lagina Hekate Tapınağı'na ulaşan kutsal yol boyunca belirlenen nekropollerde de kazı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada bu nekropollerden antik kentin yaklaşık olarak 3 km kuzeybatısında yer alan, Akdağ Tepesi'ndeki Akdağ Nekropolü ele alınmıştır. 1995 yılında başlayan kazı çalışmaları 1999 yılında sona ermiştir. Bu çalışmalarda toplam 118 adet mezar ortaya çıkarılmıştır. Tespit edilen mezarlar dromoslu oda mezarlar, basit khamosorion mezarlar ile mermerden yapılmış tekne mezarlardır.Çalışmada, mezar hediyeleri açısından zengin olan mezarların kullanım süreçleri belirlenmiş, her mezar kontekst olarak değerlendirilmiştir. Mezar buluntularından tipolojik olarak çeşitlilik sunan buluntular, kendi içlerinde sınıflandırılmış, analojiler ve mezarda aynı kontekstte yer alan diğer buluntu grupları ile birlikte değerlendirilerek tarihlendirilmiştir. Nekropolden ele geçen mezar ve ölü armağanları arasında özellikle pişmiş topraktan yapılmış buluntular arasında, yerel nitelikte gerçekleştirilmiş üretimlerin varlığı belirlenmiş, tespit edilen bu durum, yapılan arkeometrik çalışmalarla da desteklenmiştir. Stratonikeia Akdağ Nekropolü'ndeki mezarların aile mezarı niteliğinde mezarlar olduğu, bu mezarların MÖ 3. yy'ın ortalarından MS 2. yy ortaları-MS 3. yy başlarına kadar kullanım gördüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stratonikeia, one of the important cities in Karia region, is now located in old Eskihisar village residential area, which is in Yatağan county in Muğla. With the excavations started in the city in 1977, excavations in necropolises identified along the sacred way starting from the north entrance of the city to Lagina Hekate Temple. In this study, Akdağ necropolis in Akdağ hill, which is located approximately 3 km northwest of the ancient city from this necropolis, is studied. Excavations, which started in 1995, finished in 1999. 118 pieces of tombs have been revealed in these studies. The identified tombs are chamber tombs with dromos, simple chamosorion tombs and sarcophagus.In the study, the usage processes of the graves that are rich in grave gifts are identified, and every grave has been studied as context. Findings that are typologically diverse among grave findings have been classified in themselves and dated by evaluating with analogies and other finding groups that were found in the tombs in the same context. Among the graves and death gifts that were found in the necropolis especially among the findings, which were made up of earthenware, locally produced products have been identified and this identified situation has been supported with archeometric studies. Tombs in the Stratonikeia Akdağ Necropolis are identified to be generally family tombs and used from the mid 3rd century BC to mid 2nd century AD - early 3rd century AD.