Menşe kurallarının dış ticarete etkileri: Türkiye örneği
The effects of rules of origin on foreign trade: The case of Turkey
- Tez No: 330342
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KİBRİTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Menşe kuralları, serbest ticaret anlaşmaları için anlaşma alanını ticaret yansıtmasından koruyan ve anlaşmanın amacına uygun biçimde kullanılmasını sağlayan unsurlar olarak ortaya çıkmışlardı. Ancak zaman içinde bu kurallar, ilişkili oldukları sektörleri ve sanayi dallarını ticari rekabetten koruyabilme, kural koyucu baskın nitelikteki ülkelere anlaşmaya taraf diğer ülkelere nispetle ekonomik anlamda üstünlük kazandırabilme özellikleri yüzünden serbest ticareti engelleyen tarife dışı engeller gibi kullanılmaya başlandılar.Bu çalışmada, menşe kurallarının Türkiye'nin tekstil ticaretine etkileri seçilmiş bir grup STA üzerinden, Çekim Modeli kullanılarak incelenmektedir. Çalışmanın sonuçları ele alınan ülkeler, seçilen dönem ve ürün grubu bakımından menşe kurallarının ticarete olumsuz etkide bulunacağı varsayımını doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Rules of origin emerged as tools protecting the agreement area from trade deflection and providing the agreement to be used as its purpose. But in due course these rules, because of their features insulating the relevant sectors and industries from competition and enabling the ?hegemonic? countries economic advantages vis-à-vis the other parties of the agreements, have been used as non-tariff barriers.In this thesis, the effects of rules of origin on Turkish textile trade has been investigated by Gravity Model on the basis of a selected free trade agreement set. The results of the study has confirmed the assumption of distorting effects of rules of origin on trade, in terms of the selected countries, time period and product group.