Emilia Pardo Bazan'ın 'Los Pazos de Ulloa' adlı eserindeki natüralist unsurlar
The naturalistic elements in Emilia Pardo Bazan's Los Pazos de Ulloa
  1. Tez No: 330353
  2. Yazar: AYŞEGÜL OKKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde genel anlamda Realizm ve Natüralizm akımlarının özellikleri irdelenmiş ve iki akımın benzer ve farklı yönleri gösterilmiştir. Kendinden önceki Realizm akımına bir tepki olarak doğmayan Natüralizm bu akımı daha da ileriye götürmüş ve o zamana kadar edebiyat alanında işlenmemiş konulara yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu akımla birlikte yaşamın çirkin yönleri ve alt sınıfların içinde bulunduğu yaşam koşulları tüm detayları ile birlikte resmedilmiştirNatüralizm akımının İspanya'da nasıl karşılandığı çeşitli yazar ve eleştirmenlerin görüşlerine yer verilerek analiz edilmiştir. İspanyol Edebiyatı kadın yazarlarından Emilia Pardo Bazán her türde eser üretebilen verimli bir yazardır. Bazán, Natüralizm akımını İspanyol edebiyatında ilk uygulayanlardan biridir. Bu çalışmada yazarın natüralist yönü incelenmiş ve Natüralizm'in en önemli simge isimlerinden biri olan Emile Zola'dan ayrıldığı yönler belirtilmiştir.Natüralist akımda beğendiği yönleri uyguladığı en önemli romanlarından Los Pazos de Ulloa kalıtım ve çevre, fiziksel ve ahlaki yıkım, gözlem ve belgeleme, bilimsellik gibi açılardan ele alınmıştır. Bu eser, Natüralizm akımının İspanya'daki gelişimine örnek teşkil ettiğinden oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In general, this thesis analyses the elements of Realism and Naturalism while illustrating the similarities and differences between these two literary movements. Naturalism which is not a reaction towards Realism took this literary movement one step further and added a new dimension to the subjects that had not been tackled in literature till then. By means of this literary movement, upleasant sides of life and livig conditions of the proletariat are represented thoroughly.The development of Naturalism in Spain is examined through presenting the opinions and views of various writers and critics. Being a woman writer of Spanish Literature, Emilia Pardo Bazan is a prolific writer who tried her hand at different literary types. Bazán is also one of the precursors of Naturalism in Spanish Literature. In this study, her approach to Naturalism and how she differs from Emile Zola, one of the most important writers of this particular movement, are studied.Emilia Pardo Bazán's book entitled Los Pazos de Ulloa in which the author employs the elements of Naturalism such as inheritence, environment, nature, physical and moral corruption, observation, documentation and scientific knowledge is analysed thoroughly. Los Pazos de Ulloa is of high importance in that it serves as a model for the development of Naturalism in Spain.