Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
Delaying the pronouncement of the judgement
  1. Tez No: 330354
  2. Yazar: MEHTAP ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Suç ve suçluluğun giderek arttığını gözlemlediğimiz günümüz toplumlarında, suçluya verilen hürriyeti bağlayıcı cezalar ile (cezaların cezaevlerinde infaz edilmesi) suçluyu topluma yeniden kazandırma amacının gerçekleştirilemediği anlaşılmıştır. Bu husus son dönem bilimsel verilerle de desteklenmiştir. Bunun üzerine, hürriyeti bağlayıcı cezaların son çare olarak uygulanması görüşünü temel alan, cezaların reformlara tabi tutulup insanileştirilmesi gerektiği fikrine ulaşılmıştır. Erteleme ve benzeri hukuki kurumlara ceza kanunlarında yer verilmesi hususu bir suç ile başa çıkma politikası olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bu amaçla hukuk sistemimize dahil edilen kurumlardan birisi de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasıdır. Kuruma hâkim olan temel fikir, daha önce hiç suç işlememiş ve işledikleri suç toplum için vahamet arz etmeyecek nitelikte olan kişileri, cezaevlerinin üzerlerinde bırakacağı olumsuz etkilerden korumak ve onlara bir şans daha tanınmak suretiyle topluma yeniden kazandırmak düşüncesidir. Mahkeme nezdinde sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda bir kanaatin oluşması ve kanunda belirtilen şartların gerçekleşmesi halinde hakkında bu hukuki kurum uygulanarak suçlunun yeniden topluma kazandırılmasının sağlanması amaçlanmıştır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması hukuki kurumunun inceleme konusu yapıldığı bu çalışmada, kurumun karşılaştırmalı hukuktaki yerine kısaca değinilmiştir. Ayrıca, kanunlarımızdaki mevcut düzenlemeler mercek altına alınmıştır. Kurumunun uygulanması için kanunlarımızda aranan şartlar, kurumun uygulanmasının sonuçları irdelenmiş, mağdurun zararının giderilmesi koşulunun onarıcı adalet anlayışına olan katkısı incelenmiştir. Tüm bunların yanı sıra yasal düzenlemelerdeki eksikliklerin uygulamada yol açtığı sorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, sorunların oluşmasında mevcut kanun hükümlerindeki eksikliklerin etkisine değinilmiş, sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's communities, we observe an upward movement of crime and criminality. It has been understood that the attainment of convict to the community is not succeeded by the custodial sentences, as execution of punishments in prisons. We can get conclusion, the custodial sentences has not been effective on the aim of the attainment of convict to the community, from the increased occupancy of prisons and the behavior of most of the convicts, as persistence of commitment after being released from prison. This consideration has been supported by latest scientific investigations, as well. As a result, some humanistic reforms on punishments, based on the idea taking the custodial sentences as the utmost decision, has been a necessity. The consideration of giving place to postponing the penalty and similar judicial items in the criminal codes has been an accepted crime policy, nowadays. For this propose, another item included to our judicial system is the deferment of judgment. The possessor idea dominating the item is, protection of the people, who has commit an offense for the first time, and the people, who has committed an offense, not so much threatening the society, from the negative impacts of the environment of prison. Furthermore, the attainment of the convicts to the community is believed to be obtained by giving them another chance. As the court is convicted for that, the convict wouldn?t commit the offence again, and the conditions defined in the criminal code exist, this item can be applied for the sake of attainment of the convict to the community. As the item of deferment of judgment has been the main topic of this study, the placement of this item in comparative law has been adverted shortly. Additionally, the existing arrangements in our judicial system have been analyzed. The requirements in our judicial system in the enforcement of the item have been researched and the contribution of this item, which is based on removal of disadvantages for victim, to justice understanding is analyzed. Furthermore, the defects, in the arrangements result some problems in our judicial system, has been brought up. And the contribution of the defeats of existing criminal codes is analyzed. Later on, some possible solutions for the problems have been presented in this study.