Doğuştan küresel işletmelerde girişimciye ait özelliklerin yurt dışı pazarlara erken açılmaya etkisi: Sektörel bir karşılaştırma
The impact of the features of the born global entrepreneurs on early internationalization: A sectoral comparison
- Tez No: 330361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ARCAN TUZCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Küreselleşmenin, hayatımızı hızla etkilediğine dair en önemli göstergelerden biri, dünyanın hemen her yerinde benzeri ürün ve markalar üreten uluslararası işletmelerin yaygınlaşmasıdır. 1980 sonrası küreselleşmenin de etkisi ile bilgiye erişim ve teknolojideki gelişimin hız kazanması, yeni işletmelerin oluşumunu kolaylaştırmıştır. Kurulan işletmelerin çoğunlukla Küçük ve Orta Ölçekli İşletme (KOBİ) özelliğine sahip olması ve kuruluşlarından itibaren veya kuruluşundan çok kısa bir süre sonra yurt dışı pazarlara açılmaları, Doğuştan Küresel İşletme adı altında yeni bir kavramın ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Bu kavramın ortaya çıkışı ile, gözler hem KOBİ kapsamındaki işletmelere çevrilmiş hem de daha önceden girişimciliğin tanımı ve girişimci özellikleri detaylı olarak literatürde incelenmiş olmasına rağmen, Doğuştan Küresel İşletmelere ait girişimcilerin özelliklerinde farklılık olduğu düşünülerek yeniden girişimci özellikleri değerlendirilmeye başlanmıştır.Doğuştan Küresel İşletme girişimcilerinin diğer girişimcilerden en önemli üç farkı, dünyayı tek pazar olarak görmeleri, proaktif yapıya sahip olmaları ve risk alma eğilimlerinin diğer işletmelere nazaran daha yüksek olduğu şeklinde vurgulanmaktadır. Dünya genelinde yaygın olarak araştırılan ve bilinen bu işletmelerin ülkemizde de var olmasına rağmen bilinirliği pek bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada öncelikle Doğuştan Küresel İşletmelere ait genel bilgilere yer verilmiş, ardından örnek olay olarak seçilen işletmelerin girişimciye ait niteliksel özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, girişimciye ait bazı özelliklerin imalat ve hizmet sektörü arasında farklılaştığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic sign of globalization that has affected our lives in very fast period is the widespread international firms, which are producing similar product and brands nearly all places around the World. After 1980s, because of the expansion of the use of entrepreneurship concept with the effect of knowledge, technology and globalization process and also as a result of the rapid increase in the number of small and medium-sized enterprises (SMEs), all attentions has been directly turned to SMEs. In the same period, to oppose the classic internationalization theories, the new concept has appeared and this is called as Born Global Firms. This firms are accepted quite different from the classical ones because of their internationalization process. In reference to the literature, Born Global Firms have to globalize after the short period of inception or at the same period. By inceasing the importance of this phenomenon, the interest for SMEs and entrepreneurs have been increased. Therefore, in recent years we come across many researches related with Born Global concept, the features of firms, markets and internationalization processes. Because of the SMEs are becoming increasingly common, most studies have focused on the internationalization of such SMEs in Turkey but not comparing the sectors.Therefore, the purpose of this study is to examine the internationalization process of SMEs in different sectors in Turkey (food and beverages, accomodation firms) and determining the basic differences between the features of entrepreneurs in given sectors. The results of the study were compared with related literature and also the impact of those differences are highlighted.